Bőségesen beteríti a kertek és erdők alját ez az apró lila virág, érdemes lehajolni érte.
Forrás: PEXELS
A tavasz első hírnökeként ismert szerény és kellemes illatú ibolya gyökere, levele és virága egyaránt gyógyhatású. A virágból és a levelekből gyógyteákat és forrázatokat lehet készíteni.
A virágból és a leveléből készült tea (kevés mézzel) nyálkaoldó, köptető, izzasztó, idegnyugtató, vérnyomáscsökkentő. Jó hatással van a hörgő-, a torok- és a mandulagyulladásra, a köhögésre, a légzési nehézségre. A levélből készült főzet fertőtlenítő, vértisztító, méregtelenítő, enyhén vízhajtó, nyugtató, köptető, lázcsillapító. Ha beteg, bátran igyon napi 1-2 bögrével.
Kiváló vértisztító, méregtelenítő kúránál sikerrel alkalmazhatja. Citromfűvel társítva ideges fejfájás, álmatlanság ellen használhatja. Gyökerének főzete kiváló köptető, segít idült légcső- és hörghurutban, légzési nehézségnél, szamárköhögésnél.
Tea: egy kávéskanál szárított (vagy friss) virágot forrázzon le egy csésze forrásban lévő vízzel, lefedve hagyja 8-10 percig ázni. Ajánlott adag: naponta maximum 3 csésze.
Tinktúra torok- és mandulagyulladásra: áztasson 2,5 dl alkoholba 10-10 gramm ibolyavirágot és kakukkfüvet. Hagyja állni 2 hétig, időnként rázza össze, majd szűrje le. Adagolás: napi 30 csepp, vízben elkeverve. Külsőleg bedörzsölve hatásos reumánál, daganatnál, izomgörcsöknél.
Az ibolya igazi csemege, nyersen ehető, kandírozva édességként, fagylaltban, szirupként is kiváló. Illóolajat és szerelmi bájitalokat is készítenek belőle. Nagy mennyiségben erős hashajtó és hánytató hatású! Asztma, szénanátha, allergia esetén nem ajánlott!
Érdekesség: Erzsébet (Sissi) királynénak a kandírozott ibolya volt a kedvenc édessége, a görögök a termékenység szimbólumának tartották. Az ókorban – tisztító hatása miatt – nagyobb lakomák alatt ibolyakoszorút viseltek a fejükön.
TIPP A friss összezúzott levél csillapítja a migrént és a fejfájást, ha a homlokára köti.