A szervezetben a téli hónapok során felhalmozódtak a salakanyagok, gyakran fáradtnak, levertnek érezheti magát. A tavaszi vitalizáló kúra előtt javasolt egy méregtelenítés, amit gyógynövények segítségével végezhet el.
Forrás: UNSPLASH
Az egyik legjobb vértisztító növény a csalán. Élénkítő, jó hatású a tavaszi fáradtság ellen. Levelének gyűjtési ideje március-áprilisban javasolt.
Salaktalanít, gyulladást csökkent, lázat csillapít, köszvényt, reumát, bőrbajokat gyógyít. Kiváló vízhajtó: a vesét fokozott vízkiválasztásra serkenti, így gyorsítja a méreganyagok kiürülését. Vértisztító hatása révén enyhíti az allergiás tüneteket, mint az ekcéma, szénanátha, asztma és csalánkiütés.
Számos vitamint (A-, B-, C-) és ásványi anyagot (a vérképzést segítő vasat, mangánt, káliumot, kalciumot) tartalmaz.
Csalántea: forrázzon le egy púpozott teáskanál csalánt 2,5 dl forró vízzel, lefedve hagyja állni 5 percig, majd szűrje le. Naponta 3 csészével iható, kúraszerűen, 6 hétig. Levélzöldségként is fogyaszthatja: a friss csalánleveleket teheti salátába, főzhet csalánlevest, főzeléket.
A nyirokrendszer tisztítását a sokoldalú diólevél segítségével végezheti el. A harsogó zöld levél serkenti a máj működését és a vérkeringést, hatékonyabbá teszi a salakanyagok eltávolítását a szervezetből.
Diólevéltea: egy csapott evőkanál szárított diólevelet 2,5 dl vízzel forrázzon le, 10 perc után szűrje le. Fogyasztása nem ajánlott terhesség, szoptatás alatt és gyermekeknek 12 éves kor alatt. Tisztítókúrához a gyógyteák reggeli fogyasztása javasolt, kúraszerűen 4–6 hétig.
Legjobb a reggel frissen elkészített tea, amit langyosan, éhgyomorra igyon meg. Önállóan, vagy egymást váltogatva is lehet inni őket, egyik nap az egyikből, másik nap a másikból egy-egy csészével.