A kertekben és utak mentén előforduló, gyomnövényként ismert tyúkhúr számos gyógyhatással rendelkezik.
Forrás: Shutterstock
A tyúkhúr illóolajokat, ásványi sókat, magnéziumot, foszfort, A-, C- és E-vitamint tartalmaz, ehető növény. Egyike azon ritka gyógynövényeknek, amelyek a vérben lévő koleszterinszintet csökkentik.
Segíti az epe- és veseműködést, kőoldó hatású. Méregtelenít, vértisztító, segíti a pattanások elmúlását. Normalizálja a koleszterinszintet. Enyhe hashajtó. Antiszeptikus tulajdonsága miatt használhatjuk légúti betegségekre, köhögésre, tüdőbajra, emésztési zavarokra. Reumát is lehet kezelni vele a vízhajtó hatása miatt. Kiváló zsíroldó tulajdonsága teszi alkalmassá az epeműködés javítására, a vérzsír bontására, emiatt fogyasztó hatása is van. Csökkenti a tejelválasztást.
Készülhet zsenge tyúkhúrhajtásokból és szárított tyúkhúrból is. Egy csokor friss tyúkhúrt vagy egy teáskanálnyi szárított növényt forrázzon le 2,5 dl forró vízzel, lefedve hagyja állni 10 percig, majd szűrje le. Napi egy csésze tyúkhúrtea pár hét alatt csökkenti a koleszterinszintet.
Reggel éhgyomorra ajánlott inni: epeműködésre és testsúlycsökkentésre napi egy csészével, étkezés előtt fogyassza. Külsőleg: a sérülékeny, száraz bőrt ápolhatja a teájából készült borogatással.
Disznózsírba keverve sebkezelésre, bőrbetegségekre való kenőcsöt készíthet belőle. Aranyérre, ekcémára, fekélyekre érösszehúzó, sebgyógyító hatása miatt hatásos. Tyúkhúrcseppeket kaphat bioboltokban is.
Fiatal leveleit salátaként fogyaszthatja.
Nyersen készíthető a tyúkhúrleves: a zsenge leveleket turmixolja össze olívaolajjal, sóval és nyers fokhagymával, kevés vízzel és tejjel, hogy híg legyen. Keverhet hozzá főtt burgonyát.