Test és lélek

Akár őszibarackkal is dúsíthatja: eláruljuk, mi a tökéletes lecsó titka

KKP

Létrehozva: 2021.07.18.

Paprika, paradicsom és hagyma. Ilyen egyszerű, mégis isteni és megunhatatlan kaja a lecsó. Ráadásul mindenkinek megvan hozzá a saját, szuper receptje. Most, a szezon kellős közepén lássuk, mivel turbózhatjuk tovább!

Ez a kihagyhatatlan, klasszikus magyar étel szinte mindenkinek a kisujjában van, és ilyenkor nyáron élvezhető igazán. Na, de milyen is a jó lecsó? Legyen ízes és édes a paradicsom, a paprika pedig ne főjön pépesre. Ezen kívül már csak a fűszerek, az arányok betartása és néhány spéci hozzávaló kell, hogy minden tökéletes legyen.

Mitől lesz tökéletes?

Az igazán férfias és ízes lecsó messzire elkerüli az olajat, a szakács zsírt, méghozzá szalonnazsírt használ a készítéséhez. A szalonnát érdemes karélyokba vágni és úgy kiolvasztani, tálaláskor nagyon jól jön majd.

Amennyiben hatalmas ízbombát akarunk, akkor érdemes kipróbálni a kacsazsírt, mert egészen fenséges lesz a végeredmény. Kár pepecselni a hagyma kockázásával: bőven elég csíkokra vágni, viszont bőségesen kell tenni belőle a sercegő zsírra, hogy kellőképp tartalmas legyen az alap. Amint üveges a hagyma, mehet is rá a fűszerpaprika, aztán a többi…

A fűszerezés titka

Jöhet a paradicsom és a paprika a megdinsztelt, fűszerpaprikás hagymára, méghozzá 1:2 arányban. Ekkor még nem érdemes hozzátenni a sót. Ha ebben a fázisban rákerül a zöldségekre, akkor hamar fonnyadni kezdenek, kivész belőlük idejekorán a nedvesség, túl lucskos és szottyadt lenne az étel. Ha valaki tényleg a jó erős, csípős ízeket kedveli, legyen résen! Akkor kell ugyanis hozzáadni a bogyiszlóit, a hegyes erőset vagy a balatoni csípőset, amikor már néhány perce rotyog az alap. Ekkor érdemes sózni és borsozni is. Ha pedig kirobbanó élményt akarunk, mehet a lecsóba néhány gerezd hanyagul összevagdosott fokhagyma is, hadd legyen még teltebb és dúsabb az íze. 

Kolbász a lényeg!

Egy pasis lecsó nem tűr meg virslit, krinolint, de még főzőkolbászt sem. Igazi füstös, szaftos, fűszeres kolbászt érdemes választani hozzá, füstöltet. Mindenképp úgy időzítve kell belerakni a lecsóba, hogy legyen ideje kissé puhulni és összeérni a többi ízzel.

Amikor kész a lecsó, két út áll előttünk. Tojással, vagy tojás nélkül tálaljuk. Amennyiben az előbbit választjuk, 4 személyre 2 tojással számoljunk, ráütés után ez még 2 perc főzési időt jelent. A tojásos lecsó teltebb és laktatóbb, ráadásul kolbász nélkül is működik. A lecsó frissen, forrón tálalva a legfinomabb, nagy karéj házi kenyérrel fogyasztva páratlan élményt nyújt. Ha ilyet készítünk, bőven adhatunk repetát a vendégeknek is, mert tuti, hogy kérni fognak egy újabb tányérral.

Eszméletlen, mennyi mindent elbír!

Az egyszerű alaplecsónak rengeteg variációja ismert, tájegységenként és családonként eltérő extrákkal lehet feldobni. A cukkini és tök, illetve a padlizsán egyenesen adja magát, mint kiegészítő zöldség, de van, ahol gombával, krumplival, sőt, őszibarackkal bolondítják meg. Lehet bele rizst is tenni, úgy sokkal tartalmasabb, és legalább nem vész kárba a lecsó bombasztikus ízű leve, hiszen a rizsszemek felszívják.

Ha innen nézzük, egyáltalán nem extrém, ha valaki rendszeresen tarhonyával vagy éppen nokedlivel, sőt, palacsintával kéri otthon a lecsót. De miért is ne lehetne a puhabélű friss kenyeret tésztafélével helyettesíteni? Egy különös iskola viszont úgy tartja a lecsóról, hogy ez az étel valójában tejföllel az igazi. Hmmm… Nem is rossz ötlet! 

Talán ezt a verziót is érdemes lesz legalább egyszer kipróbálni!

Ásós Géza sokféle paprikával szereti

Ásós Géza Magyarország legismertebb cigány séfje úgy véli, egyszerűen lehetetlen igazán jó lecsót készíteni szalonna nélkül.

– Először lepirítjuk a csemege vagy a hús szalonnát, majd arra tesszük a hagymát. A kolbász csak a főzés végén kerül az ételbe, különben elég – mondta a szakértő, és hozzátette: minél több fajta paprikát használunk, annál jobb eredményt kapunk. A húsos és piros színű kápia paprika ugyanúgy kihagyhatatlan, mint a zöld csemege. Tehetünk bele hegyes erőset és bogyiszlóit is – mosolygott a szakács, aki egyébként tojással sosem dúsítaná ezt a remek ételt. Minél sűrűbb a szaftja, annál jobb! A lecsó nem állhat vízben, mert akkor nem jó tunkolni.

A cukkinitől sem idegenkedik Pásztor Erzsi

Pásztor Erzsi éppen lecsót készített, amikor telefonon elértük.

– A hagyma és a fokhagyma arányára ugyanúgy figyelni kell, mint a paprika minőségére! – mondta a Kossuth-díjas színésznő, aki szerint cukkini is illik az ételbe. Általában kenyérrel vagy jó minőségű nokedlivel fogyasztom – árulta el a Szomszédok egykori Janka nénije.

Mindenhol imádják!

Magyar ételnek tartjuk a lecsót, de az igazság az, hogy hasonló fogás szinte minden hozzánk közel eső nép gasztronómiájában felbukkan. Azt, hogy pontosan mi lehet az eredete, valójában nem tudni. De talán nem is baj, mert így nagyon sokan lehetnek büszkék arra, hogy övék a lecsó. Mi pedig végigkóstolhatjuk az összes változatot, hiszen mindenhol egy kicsit más az íze, mert másképp csinálják. 

Török lecsó: menemen (fokhagyma, kakukkfű, tükörtojás)

Olasz lecsó: peperonata (olívaolaj, kápia és kaliforniai paprika, bazsalikom, parmezán)

Erdélyi lecsó: zakuszka (padlizsán, bab, fűszerek)

Francia lecsó: ratatuille (cukkini, padlizsán, esetleg gomba)

Bolgár lecsó: piperade (tojás, feta sajt)

Horvát és szerb lecsó:duvec (sok rizs)

Izraeli lecsó: shakshuka (erőspaprika és római kömény)

Görög lecsó: briani (vörösbor, menta, bazsalikom, oregano, petrezselyem, rozmaring, kapribogyó)

Lecsófesztiválok idén nyáron

Augusztus 13-14. Esztári Lecsófesztivál

Augusztus 21. Országos Lecsófesztivál, Banatonkenese

Augusztus 28. Nemzetközi Lecsófesztivál, Balatonszárszó

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek