Árokpartjaink szerény külsejű növényét a népi gyógyászatban régóta nagy becsben tartják.
Forrás: Shutterstock
A dinoszauruszokkal egyidős ősi növényünk a mezei zsurló. Népies neve kannamosó fű: ne mesfém edényeket is tisztára súrolhatunk vele. A népi hiedelmek szerint egyik alko-tója a termékenységi varázsitaloknak. Rákellenes hatását jelenleg is kutatják
Fő hatásterülete a vesetisztítás és a vizelethajtás. A méregtelenítő, vértisztító teakeverékeknek és kúráknak fontos összetevője. Kitűnően alkalmas a húgyúti fertőzések, ödémás lábak, vesemedence-gyulladás és hólyagbántalmak kezelésére. Orrvérzésnél, fogíny-, szájüregi és torokgyulladásnál – gargarizálva – használható. Erősíti a gyenge, törékeny körmöt, segít hajhullás esetén. A főzetével történő lemosás segít a gennyes körömágygyulladás, fekélyes láb, viszkető bőrkiütés esetén. Lábizzadás ellen jó a lábfürdője. Segíti a sebgyógyulást, jó reuma és köszvény ellen is. Általános tisztítója a szervezetnek, erősítő hatású.
Gyűjtése: a zöld színű, meddő hajtásokat (a szárát) szeptemberig szedhetjük. Ne tévesszük össze a mérgező hatású mocsári zsurlóval! A mezei zsurló szára érdes tapintású, a mocsári zsurlóé selymes. Papírra kiterítve, többször átforgatva szárítsuk.
Tea: egy csapott evőkanálnyi füvet 2,5 dl vízben 5 percig főzzük, 15 percig állni hagyjuk és leszűrjük. Langyosan, éhgyomorra kortyolgassuk! A kesernyés íze miatt ajánlatos utána egy pohár vizet is meginni. Kúraszerűen 6 hétig igyuk, majd 2 hét szünetet kell tartani. Nyírfalevéllel, csalánnal, aranyvesszőfűvel, gyermekláncfűvel keverve, fokozhatjuk a gyógyhatását.
Ülőfürdő: kiváló hatású vese- vagy hólyagbántalmaknál (vesehomok, vese- és hólyagkő). 10 dkg zsurlót áztassunk be egy éjszakára hideg vízbe, ezt leszűrve adjuk hozzá a forró fürdővízhez. A víznek el kell lepnie a vese tájékát. A fürdési idő 20 perc.