Igazi vitaminbombák az őszi gyümölcsökből készült lekvárok. A tökéletes szilvalekvár titkát is megmutatjuk.
Forrás: Pixabay
A borús hétvégéken már készülhetünk a karácsonyra ezekkel a szívmelengető ajándékokkal.
A nem hétköznapi gyümölcsökből, vagy éppen titkos receptúra alapján készült dzsemek és lekvárok a vitaminok legédesebb tárolói, így ha ezekkel a nyalánkságokkal lepjük meg szeretteinket, biztosak lehetünk a sikerben.
Az érett naspolyát főzzük vízben puhára, majd – hogy megszabaduljunk erős héjától – szitán törjük át. Fél kiló áttört gyümölcshöz kb. 30 deka cukrot számoljunk. Főzzük sűrűre a masszát, de használhatunk zselésítőt is. A kész lekvárt kihűlve töltsük üvegekbe.
Ha el tudunk kobozni a terményét féltő borosgazdától egy kosár fekete szőlőt, abból különleges lekvárt főzhetünk. Tisztítsuk meg csumájától a szőlőt, majd addig főzzük, amíg teljesen szét nem főtt. Ezután vegyük le a tűzről, és sűrű tésztaszűrőn passzírozzuk át. Majd öntsük vissza a lábosba és folytonos keverés mellett főzzük híg lekvárrá.
Egyszerű recept: zsírozzuk ki a tepsit, hogy ne égjen bele teljesen a szilva, majd kb. 7 kiló mosott, magozott szilvát terítsünk az aljába. A tetejére szórjunk kb. fél kiló cukrot, majd locsoljuk meg egy kis ecettel, vagy facsarjuk rá egy-két citrom levét: ez az ízét és a színét is intenzívebbé teszi.
A sütőben annyi ideig kell sütni a masszát, ahány kiló szilvából készül a lekvár – esetünkben minimum 7 óra hosszan. Közben nem kell kevergetni. A tűzhely közepes lángon legyen, hogy rotyogjon a szilva. Ha túl alacsonyan sütjük, akkor túl híg marad, míg ha túl erős a láng, akkor kimoshatatlanul leéghet. Ebből a mennyiségből kb. 5 üveg sűrű, nem túl édes, de nagyon zamatos szilvalekvár készül.