Sólet Fodor Erika konyhájából.
Az „igazi” sóletet Szabolcsból ismerem, itt ettem először még gyermekkoromban. Pontosan emlékszem a cserépedényben órákon át összesült házi füstöltáru, a tarkabab, a babérlevél, a héjában belefőtt tojás, na és a gersli, vagy ahogy arrafelé mondják: burizs ízére, amitől az egész finom sűrű, kásás állagú lesz. A sólet nem került be a mindennapi konyhai repertoáromba, de néha-néha csinálok egyet, igaz a laktató gerslit felváltotta már az ugyancsak szabolcsi örökségként kapott káposzta - akár a savanyú, akár az édes, kinek-kinek szájíze szerint – magyarázza Fodor Erika a Metropolnak.
0,5 kg tarkabab * fél fejes káposzta vagy fél kg savanyított káposzta / vagy a hagyományos árpagyöngy 5-10 dkg * 1 pár házi füstölt kolbász vagy 30-40 dkg füstölt húsos szalonna * 8 tojás * 3-4 fej hagyma * 3-4 gerezd fokhagyma * babérlevél * petrezselyem * só, bors
A babot beáztatjuk vízbe előző este, hogy hadd dagadjon. A tojások héját alaposan mossuk át ecetes vízzel mielőtt beletesszük az ételbe. Mennyei íze lesz a füstölt lében „megsült” tojásnak, de arra nagyon figyeljünk, hogy szennyeződés ne jusson abba, amit megeszünk. Ezek után már csak megpakoljuk a cserépedényt. Alulra mehet a káposzta - az édes összevágva, vagy a savanyú, de vegyesen a legpikánsabb! Erre néhány kolbászkarika vagy szalonnacsík (persze, ebből sem rossz az is-is verzió), majd a bab fele, a tojások, a pucolt és félbevágott főzőhagyma, a fokhagymagerezdek. Megint kolbász vagy füstölt húsos szalonna, a maradék bab, amit takarjunk le egy vékony réteg káposztával, és végül szúrkodjunk bele babérlevelet, hintsük meg egy kevés borssal, és borítsuk be friss petrezselyemmel. Mehet rá a fedő, és 130 fokos sütőben kb. 5 óra alatt elkészül az étel.