Ha mégis vennél, ügyelj rá, hogy bio legyen.
Idén is, ahogyan 1991 óta minden évben, nyilvánosságra hozzák azt a 12 terményt, amikben a legnagyobb koncentrációban találhatók növényvédő szerek.
A „piszkos 12” (vagyis Dirty Dozen), azokra a növényekre utal, amelyek termesztése során a gazdák a legtöbb növényvédő szert használják, míg a Clean Fifteen pedig tizenöt olyanra utal, amelyekhez a legkevesebb növényvédő szert használják. Az adatok nem véletlenszerűek: az Amerikai Egyesült Államok kormánya által 1991-ben életbe léptetett, a növényvédőszer-maradékok megfigyelésére szolgáló rendszer, a Pesticide Data Program jelentéseinek elemzéséből származnak. Minden évben új jelentést adnak ki, és bár az információk többsége ugyanaz marad, néha a növények a növényvédőszer-maradékok különböző szintjétől függően más-más számmal szerepelnek – írja a Nők Lapja.
Mivel ezekben a növényekben a legmagasabb a szennyeződés mértéke, a Környezetvédelmi Munkacsoport (Environmental Working Group) azt javasolja a vásárlóknak, hogy lehetőség szerint ezt a 12 növényt vásárolják biotermesztésből.
Idén ez a 12 termény az:
Az eper, amely a lista élén áll mint a legmagasabb szermaradvány-szintű növény, 22 különböző típusú növényvédőszer-maradványt is tartalmazhat. Az előkelő második helyen álló spenót 97 százaléka tartalmaz növényvédőszer-maradványokat a növényvédőszer-jelentés szerint. Az úgynevezett peszticidek mellett sok spenótminta magas koncentrációban tartalmazott permetrint, egy idegméreg és rovarölő szert, amely átmeneti égő érzést, viszketést, bőrduzzanatot, bőrpírt, bőrkiütést és zsibbadást vagy bizsergést okozhat a bőrön. A neurotoxinok köztudottan az idegrendszert érintik, mivel roncsolják az idegszövetet. A neurotoxinokat tartalmazó élelmiszerek közé tartozik még a grillezett hús, a paradicsomszósz konzerv, a vajízű mikrohullámú pattogatott kukorica, a tonhal és a mogyoróvaj.
Aggodalomra azért nincs ok, mivel van más, 15 termény, amit tisztának minősítettek. A tiszta tizenöt olyan tizenöt növényt jelöl, amelyek a legalacsonyabb peszticidszennyezettséggel rendelkeznek. Ezért ezt a tizenöt terményt az EWG ajánlása szerint nem kell biotermesztésből vásárolni.
Idén ezek:
Azok számára, akiknek lehetőségük van a magas növényvédőszertartalmú termékek bio változatának megvásárlására, azoknál ez valószínűleg alacsonyabb általános peszticideknek való kitettséget eredményez. Mivel a biotermékek gyakran drágábbak, mint a hagyományos termékek, sokak számára nehezen megfizethetőek. De akkor se aggódjunk, ha nem tudjuk megvásárolni a piszkos tucat bio változatát: a sok gyümölcs és zöldség fogyasztása messze felülmúlja a termékeken található növényvédőszer-maradványok kockázatát, és vannak módszerek e maradványok csökkentésére.
Súroljuk le hideg vízben: A gyümölcsök és zöldségek hideg vízben történő leöblítése, miközben puha kefével súroljuk őket, eltávolíthatja a peszticidmaradványok egy részét.
Szódabikarbónás víz: Egy tanulmány szerint az alma szódabikarbóna és víz keverékével (1:3) történő mosása hatékonyabb volt a peszticidmaradványok eltávolításában, mint a csapvíz önmagában.
Hámozzuk meg: A piszkos tucat gyümölcsök és zöldségek héjának eltávolítása jelentősen csökkentheti a peszticidmaradványok étrendi bevitelét.
Blansírozás: Egy vizsgálatban a termékek blansírozása (forró, majd hideg víznek való kitétele) az őszibarack kivételével minden zöldség- és gyümölcsmintában több mint 50%-kal csökkentette a peszticid-szermaradványok szintjét.
Forralás: Egy tanulmány szerint a szamóca főzése jelentősen csökkentette a peszticid-szermaradványok mennyiségét, 42,8-92,9%-os csökkenést ért el.
Öblítsük le ózonizált vízzel: Az ózonizált víz (az ózon nevű oxigéntípussal kevert víz) különösen hatásosnak bizonyult a peszticidmaradványok eltávolításában az élelmiszerekből.