A kakaó leginkább a csokoládégyártásban betöltött szerepéről híres.
Köztudott, hogy a rendszeres testmozgás a fizikai jólét és az erőnlét mellett a mentális egészségre is jótékony hatással bír. Az már azonban kevésbé ismert tény, hogy mindezek mellett milyen komoly szerepet játszik az emésztőrendszer egészségének megőrzésében is.
Az erőteljes vagy intenzív testmozgás egyes embereknél emésztési zavarokat okozhat. Sokaknál jelentkezik az émelygés, gyomorégés, görcsök és hasmenés. A legrosszabb esetekben a tünetek annyira súlyosak, hogy a sportolók abbahagyják, a felkészülést, és nem tudnak elindulni a megmérettetésen.
Korábbi tanulmányok azt sugallták, hogy a mindennapos kakaó fogyasztás enyhítheti ezeket a problémákat, a magas flavonoidtartalma miatt. A bélrendszerben élő baktériumok lehetnek „jó” baktériumok, és lehetnek „rosszak”. A „jó” baktériumoknak, mint például a bifidobaktériumoknak a csokoládé igazi lakoma, így azonnal elkezdik feldolgozni azt, eközben pedig gyulladásgátló hatású vegyületeket termelnek. Ezek a vegyületek ezután felszívódnak a szervezetben, így akadályozzák a szív- és érrendszer szöveteinek gyulladásos folyamatait. ACS Journal of Agricultural and Food Chemistry kutatói most azonban arról számolnak be, hogy a kakaó hosszú távú napi fogyasztásának egészen más hatása van mint, amit eddig hittünk.
Noha a kakaónak rengeteg előnye van, a legújabb kutatás szerint a mindennapos fogyasztása nem véd meg a sport utáni bélpanaszoktól.
A legújabb tanulmányban 54 fitt férfi vett részt, akik tíz héten át szigorú edzéstervet követtek. A résztvevőket két csoportra osztották, míg a kísérleti csoport kakaót, addig a kontrollcsoport színezett keményítővel egészítette ki étrendjét, minden reggel. A kutatásban figyelték a résztvevők állóképességét, gyomor tünetit, de ezek egyik csoportban sem változott, ami azt a kakaó nem javított a testmozgás okozta emésztési panaszokon, tehát a placebo-hatás érvényesül, ami betegek elvárásainak köszönhető.