Lélek

A népbetegség, ami többeket érint, mint gondolnánk, mutatjuk mennyiféle szorongás létezik

Bors

Létrehozva: 2022.05.29.

Ha te is érezted már furcsán magad a híreket hallgatva, vagy féltél, hogy beteg leszel, akkor már legalább egyszer éltél át szorongást. De nem mindegy, milyet.

A népbetegség, ami többeket érint, mint gondolnánk, mutatjuk mennyiféle szorongás létezik

A szorongásnak is vannak fokozatai

Forrás: Pixabay

Manapság szinte már túl sok olyan dolog történt, ami miatt még az is érezhetett idegen feszültséget, akire ez egyébként egyáltalán nem jellemző. A koronavírus járvány, az ukrajnai háború, vagy éppen a gazdasági problémáktól való félelmek miatt mind több ember találkozhatott az elmúlt hónapokban egy olyan idegen érzéssel, ami eddig még nem történt meg vele. Ám a szorongás lehet egészen enyhe, és a túlélés záloga, ahogyan kóros, kezelendő is.

A szorongásnak négy típusa van, ezek a depresszió négy kategóriájának mintáját követve: szituációs, biológiai, pszichológiai és egzisztenciális szorongás – írta a psychologytoday.com.

1. típus: Szituációs szorongás

Nyugtalanító és bizonytalan időszakkal telt az elmúlt két év, és ha a Covid csillapodásával megnyugodhattunk volna, jött a következő csapás, a szomszédban dúló háború. Mindezek miatt szinte természetes az érzés, hogy nem vagyunk nyugodtak, sőt, türelmetlenebbek lehetünk, nehezebben koncentrálhatunk a munkánkra és kilátástalanabbnak érezhetjük a jövőt. Mindez azonban teljesen normális, az evolúcióbiológusok szerint ugyanis a szorongásnak vannak pozitív előnyei, hiszen az életveszélyes helyzetekben a túlélést segítheti.

férfi
depresszió
Sokan az őket körülvevő események miatt szoronganak  Fotó: Pixabay

2. típus: Biológiai szorongás

Gyakran elhangzik a szádból, hogy „mindig is ideges voltam”? Esetleg piszkálod a hajad, vagy rágod a körmöd? Néha úgy érzed, magas a vérnyomásod? Akkor bizonyára a szorongásod oka biológiai eredetű lehet, de ennek kiderítése terápia során is jelentős időt vehet igénybe.

A biológiai szorongás a neurotranszmitterek (szerotonin, adrenalin/epinefrin, noradrenalin) vagy a hormonok (pl. tiroxin) egyensúlyhiányával kezdődhet, amelyek modulálják felfokozott érzelmi állapotainkat. Bizonyos esetekben a neurotranszmittereknek vagy a hormonoknak az egyensúlyhiánya közvetlenül vezethet a szorongásérzéshez. Más esetekben az olyan orvosi állapotok, mint a pajzsmirigy-túlműködés és a Grave-kór a tünetek jelentős fokozódását okozhatják, ami a szorongás ördögi körét indíthatja el.

Az érzelmek egy máig meghatározó elmélete, az 1962-es Schachter–Singer-elmélet szerint az izgalomszint emelkedése a szimpatikus idegrendszer által kiváltott „üss vagy fuss” választ válthatja ki, ami aztán a szorongás szubjektív élményéhez vezethet. Ezután egy ördögi kör következhet, amelyben a fokozott szorongás az izgalom további emelkedését okozza. Ezen a ponton szükség van valamire a kör megtöréséhez. Például érdemes kipróbálni különféle légzéstechnikákat, vagy kísérletezhetünk valamelyik népszerű meditációs formával. Az olyan technikák, mint a rekeszizomlégzés, segítenek megtörni a fent leírt ördögi kört azáltal, hogy csökkentik a szívritmust és a vérnyomást, ami a stressz mérséklődéséhez vezet.

3. típus: Pszichológiai szorongás

A szorongás harmadik típusát pszichológiai szorongásnak nevezzük, mert pszichológiai tényezőkhöz kapcsolódik: akár tudattalanul is. A pszichológiai szorongás megnyilvánulásai számtalan formát ölthetnek, például könnyen túlterheltnek érezhetjük magunkat, amikor a tervek az utolsó pillanatban megváltoznak; kerülhetjük a barátokat és a társasági összejöveteleket; félhetünk a nemi élettől; elutasíthatjuk az iskolát; megalapozatlanul tarthatunk attól, hogy az ételek szennyezettek; minden alkalommal, amikor fáj a fejünk, azt hisszük, hogy agydaganatunk van; és még sok egyéb.

A szituációs szorongással ellentétben, amely a valós fenyegetéssel arányos, racionális félelemreakciót jelent, a pszichológiai szorongás gyakran akkor jelentkezik, amikor a félelemreakció aránytalan egy valós vagy elképzelt fenyegetéshez képest. Ez számos okból történhet, beleértve a klasszikus kondicionálás eseteit (pl. amikor egy semleges inger, mint a perec, véletlenül egy traumatikus eseményhez kapcsolódik, mint a fulladás, ami a perecevéstől való félelemhez vezet); operáns kondicionálás (pl. amikor egy bizonyos viselkedés, mint a nyilvános beszéd, negatív kimenetelhez társul, mint a nevetségessé válás); vagy amikor az egyén olyan kognitív torzításokat használ, mint a túlzott általánosítás és a katasztrofizálás.

szorongás
nő
Minden esetben érdemes felkutatni a szorongás pontos okát  Fotó: Pixabay

Előfordulhat azonban, hogy a fentiekkel ellentétben, a szorongás oka nem konkrét, és nem is tudatos. Ezekre a helyzetekre megoldás lehet a pszichodinamikus terápia. Egy példa erre a típusra: az egyén, aki számára ismeretlen okokból kerüli a munkát, de aztán a kezelés során rájön, hogy tudattalanul szabotálta a munkáját, mert nem az a karrier, amire valójában vágyott, de félt csalódást okozni a családjának.

4. típus: Egzisztenciális szorongás

Mindannyian meg fogunk halni – majd valamikor. Ernest Becker kulturális antropológus szerint az embereknek az a képessége, hogy tudomásul vegyék, és előre lássák a végső elmúlásukat, nemcsak a fajunk sajátja, hanem egész pszichológiánk és kultúránk mozgatórugója. Ily módon az egzisztenciális szorongás minden más szorongás anyjaként is felfogható.

Amikor az egyén elsősorban egzisztenciális szorongástól szenved, ez néha a szorongás fent említett más formái egyikének álcázva jelentkezik. Más esetekben az egzisztenciális szorongás sokkal egyértelműbben is megnyilvánulhat, például a beteg családtag látogatásának megtagadásában; a temetések és temetők kerülésében; vagy az egyént túlélő örökségre való megszállott összpontosításban. Az egzisztenciális szorongást a legnehezebb kezelni, és amikor a többi szorongást jól kezelő terápiával közelítik meg a szorongót, akkor valószínűleg azt érzi, hogy érvénytelenítik őt. Az egzisztenciális szorongás esetében fontos lehet a feltárás és a nagy perspektívára orientált csoportokban való részvétel, segítve a betegeket, hogy különböző módokon gondolkodjanak az élet értelméről és határairól.

Sheldon Solomon, Jeff Greenberg és Tom Pyszczynski szociálpszichológusok Becker munkásságát formális elméletté alakították, amelyet a rettegéskezelés elméletének (terror management theory, TMT) neveznek. A TMT közel 50 éves kutatása kimutatta, hogy minél inkább tudatában vagyunk a saját halálunknak, még akkor is, ha valaki egyszerűen csak megmutatja nekünk a „halál” szót, annál valószínűbb, hogy számtalan, bár gyakran ellentmondásos módon megváltoztatjuk döntéseinket. A halálra való emlékeztetés például arra késztette a bírákat, hogy szigorúbb büntetést szabjanak ki, más esetekben ahhoz vezetett, hogy az emberek megkeményítették a kulturális hiedelmeiket és törzsibbé váltak. De előfordul az is, hogy az emberek növelik azokat a viselkedésformákat, amik erősítik az önbizalmukat, pl. sportkocsit vásárolnak.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek