A szerveztünk is jelzi, nem csak a szomjúsággal, hogy kevés a víz a szervezetünkben, de azt is, ha túl sok. Ebbe pedig akár bele is lehet halni.
Forrás: Pixabay
A túl sok vízivás ugyanolyan káros, mint az, ha keveset iszunk, sőt, mindkét helyzet vezethet tragikus halálhoz. Nem kell ugyanakkor megijedni, vannak árulkodó jelek arra, hogy mi az, ami már sok. Ugyanakkor egységes szempontrendszer nem létezik, ha nagyjából 8 pohár vizet iszol egy nap, az elegendő a szervezetnek, de ha például kismama az illető, vagy sportoló, ez természetesen változhat – írja a webmd.com.
Nem lehet elvitatni a vízivás fontosságát, hiszen egy felnőtt testének kb. 60%-a vízből áll. Az egészséges életfunkciók megőrzéséhez ezt a víztartalmat állandó szinten kell tartani, így tud megfelelően működni a hőszabályozásunk, az anyagcserénk és a tápanyagok feldolgozása. De a verejtékezés, a légzés és a kiválasztás következtében naponta kb. 2-2,5 liter folyadékot veszítünk, amit pótolni szükséges. Ám a túl sok víz sem jó: többek között megemelheti a vérnyomást és csökkentheti a pulzust.
1. A vizelet színe
Ez egyik legjobb módja annak, hogy megállapítsuk, elég vizet fogyasztunk-e. A vizelet színe általában a halványsárgától a teaszínűig terjed. Ha a vizeletünknek halvány a színe, az biztos jele annak, hogy rövid idő alatt túl sok vizet ittunk.
2. Túl gyakori vizelés
Naponta 6-10 vizelés tekinthető normálisnak.
3. Akkor is iszunk vizet, amikor nem vagyunk szomjasak
A szomjúság a szervezet válasza a kiszáradásra.
4. Hányinger vagy hányás, hasmenés
A túlhidratáltság tünetei hasonlíthatnak a kiszáradás tüneteihez. Ha túl sok víz van a szervezetben, a vesék nem tudják eltávolítani a felesleges folyadékot, ami könnyedén hányingerhez, hányáshoz és hasmenéshez vezethet.
5. Lüktető fejfájás egész nap
A fejfájás egyaránt jelezheti a folyadékhiányt és a kiszáradást is. A szervezetben lévő felesleges víz hatására a szervezet sószintje lecsökken, a sejtek pedig megduzzadnak. Ez érvényes az agysejtekre is, amelyek a túlhidratáció miatt a koponyához nyomódnak. Ez a nyomás okozza a lüktető fejfájást.
6. Izomgörcsök
A túl sok víz fogyasztása hatására csökken az elektrolitszint, amely izomgörcsökhöz vezethet.
7. Fáradtság, kimerültség
A túl sok víz fogyasztása miatt a vesék túl keményen dolgoznak, hogy eltávolítsák a szervezetből a felesleges vízmennyiséget. Ez olyan hormonreakciót hoz létre, amelytől stresszesnek és fáradtnak érezhetjük magunkat.
A vízivást is túlzásba lehet vinni, még halálos dózisa is létezik. 2014-ben, egy Georgia állambeli fiatal, aki amerikai focista 7,6 liter vizet és ugyanennyi sportitalt fogyasztott el edzés alatt. Később összeesett otthon, a kórházban pedig életét vesztette. 2007-ben pedig egy vetélkedő vezetett halálos víztúladagoláshoz. A játékban úgy kellett vizet inni, hogy közben vissza kellett tartani a vizelést. Egy 28 éves, háromgyermekes anya rosszul lett a verseny alatt, majd néhány nap múlva meghalt.
Vízfogyasztásunkat és a sóháztartásunkat a vesék szabályozzák, hogyha pedig egyszerre túl sokat iszunk, a szervezet nem tud elég gyorsan megszabadítani a feleslegtől, és a víz a sejtekbe kerül. Az izmokban és zsírban lévő sejteknek van helyük tágulni, az agysejtek azonban egy merev csontburokba, a koponyába vannak bezárva, a súlyos túlfogyasztás itt okozhat problémát. Legsúlyosabb esetben a víz behatol az agysejtekbe és agyödéma alakul ki, ami kómához, légzési problémákhoz és halálhoz vezet. A vese nyugalmi állapotban körülbelül 0,8-1 liter vizet képes kiválasztani óránként, így ennyit nyugodtan megihatunk – javasolja a hazipatika.com. Hogyha annyi folyadékot iszunk csak, amennyi jólesik, szinte kizárt, hogy a túlzott bevitel problémát okozzon.