Legyen szó makacs ételszagokról, a család házi kedvencéről vagy egy dohányzó családtagról, sajnos a rossz szagok nyomot hagynak a falakon és a bútorokon. A szellőztetés ilyenkor nem elegendő, érdemes bevetni néhány filléres házi praktikát.
Az ecet intenzív illata például remek szagtalanító, a rossz szagok ellen tökéletesen bevethető, a nehezen tisztítható textileket friss illatúvá varázsolja, de még a cigaretta füstjével szemben is hatásos. Ahhoz például, hogy dohányfüstmentesek legyenek a textíliák otthon, öntsük forró vizet a kádba, adjunk hozzá egy pohár ecetet, majd lógassuk a szőnyeget, függönyt a kádból felszálló gőz fölé pár órára - derült ki a Lakáskultúra összeállításából. Ezen kívül még rengeteg házi praktikát bevethetünk, hogy otthonunkban mindig friss illat legyen.
A közismert szódabikarbóna nagyon sok módon felhasználható: mehet a büdös tornacipőbe, a háziállat-alom aljára, de remek választás, ha dohányfüstmentessé tennénk otthonunkat és felfrissíthetjük vele a kárpitozott bútorokat. Szórjunk a kárpitozott bútorokra némi szódabikarbónát, majd néhány óra múlva alaposan porszívózzuk ki az adott felületet.
A háztartásban található kávézacc nem csupán a rossz szagok elleni harcban partner, de semlegesíti a cigaretta -szivarfüstöt és még a zsíros, olajos felületek tisztításban is bevethető. A szagok semlegesítése érdekében tegyünk egy kis tálkába friss kávézaccot, csepegtessünk rá néhány csepp vaníliakivonatot, várjunk pár percet és élvezzük a kellemes süteményillatot.
Az otthonunkban terjengő szúrós, büdös dohányfüst ellen könnyedén védekezhetünk, amennyiben meggyújtunk egy illatos gyertyát abban a helyiségben, ahol rendszeres cigarettáznak. A friss illat kedvéért érdemes a gyertyát közvetlenül a hamutál mellé tenni. Ma már olyan illatok közül válogathatunk, amik nemcsak elnyomják, de semlegesítik is a dohányfüstöt.
Szobanövények
A cserepes növények nem csak dekorációs elemként szolgálhatnak otthonunkban, de képesek messzire űzni a kellemetlen szagokat, ráadásul azzal, hogy oxigént termelnek, a cigarettafüstöt is képesek megtisztítani. A leghatékonyabb erre a feladatra a cserepes levendula, a kislevelű fikusz, az anyósnyelv, az Aloe Vera, a citromfa, a szobapáfrány, a kávécserje és az illatos vaníliavirág.
Mit tegyünk a cigarettafüsttel?
A dohányzás amellett, hogy komoly egészségügyi következményeket okoz, még otthonunkat is tönkreteszi: sárgásra színeződött falak, elszürkült függönyök, kellemetlen szagú textíliák. A jellegzetes dohányfüst csak a falfelületek újrafestésével, illetve többszöri mosás után tűnik el. Bútorainkból, dísztárgyainkról, a lámpákról is csak mosószeres vízzel, komoly munkával, hosszas sikálással tudjuk eltávolítani a cigarettázás árulkodó jeleit. A láncdohányosok kipróbálhatják az elektromos cigarettát, mely kisebb egészségügyi kockázattal jár; így nem történik égés és füst sem képződik, amely szennyezné a környezetét. A dohányzók mégis azzal teszik a legtöbbet önmagukért és szerettekiért, ha leszoknak a cigarettáról.