Bevált szakemberek, kiváló minőségű olaj és liszt. Erre esküszik Bogdán József, a révfülöpi Rév Büfé tulajdonosa, amikor arról kérdeztük, mi a titka az igazi balatoni lángosnak. Persze, a páratlan tóparti táj elengedhetetlen kelléke a jó ízű ételnek.
A lángos az az étel, amely évtizedek óta elválaszthatatlan része a magyar népléleknek – na meg a vízpartnak. Egy balatoni vagy más, tóparti nyaralás nem létezik jó lángos nélkül és fordítva. Így a Bors utánajárt, mi lehet a csízió, ha jó lángosra vágyunk.
Bogdán József és csapata a révfülöpi Rév Büfével korábban díjat is nyert: a Nébih Szupermenta tesztjén az övék lett a legjobb balatoni lángos. Így nem volt kérdés, hogy ide szegeztük a klasszikus mondatot: mi a titok?
– Nagy titok nincs, igazából ez egy sokkal összetettebb folyamat, mint amilyennek elsőre tűnik. Mi például külön embert alkalmazunk a lángostészta dagasztására-kelesztésére és sütésére is, egy másik dolgozónk pedig csak a feltétekkel foglalkozik – kezdte a Borsnak Bogdán József büfétulajdonos.
A Rév Büfé 28 éve várja a vendégeket, és bár történtek menet közben generációváltások, a hely alapcsapata tizenegy éve változatlan, ahogy a minőség is. De a jó lángos nemcsak a megbízható embereken múlik.
– Azt szoktam mondani, hogy a kelt tésztának lelke van. Ez minden konyhán egy nagyon kényes terep, hisz egyrészt nem mindegy, meddig kelesztjük a tésztát. Nyáron például vigyázni kell a túlkelésre, télen viszont meg kell melegíteni a sütéshez. Másrészt, nincs két egyforma lángos, akkor sem, ha az alapanyagok ugyanazok, és a sütő mindig 180 fokra van állítva – részletezte Bogdán József.
A büfé első embere azt tapasztalja, az emberek a hagyományos ízeket keresik és kedvelik.
– Lehetne nálunk is rengeteg fajta feltétet kérni, de a vevők főleg a hagyományos sajt-tejföl-fokhagyma ízt kedvelik, enélkül senki nem tudja elképzelni a lángost – mondta a tulajdonos. S hogy mit tanácsol a háziasszonyoknak, akik otthon sütnének egy jó lángost?
– Mivel rengeteg mindentől függ a tészta minősége, beleértve többek között a gyors vagy lassú kelesztést, a hozzáadott tej mennyiségét,
azt javaslom a hölgyeknek, hogy kísérjék figyelemmel a tésztát már az élesztő felfuttatásától kezdve!
– zárta a beszélgetést Bogdán József.