Kevés jobb érzés van annál, mint amikor a nyári hőségben jóízűen beleharapsz saját termesztésű paradicsomodba. Igaz, a sikeres betakarítás, és a legjobb eredmény érdekében oda kell figyelj néhány apró dologra, a paradicsomra ugyanis számtalan betegség leselkedik.
Fotó: Shutterstock
A kimondottan érett, édes, lédús paradicsom gazdag terméshozama, és sikeres betakarítása több tényezőtől is függ – fontos, hogy a talaj levegős, jó vízáteresztő képességű legyen és öntözését lehetőleg a reggeli órákban próbáljuk elvégezni. A paradicsom viszont nagyon nehezen viseli a nyári forróságot, mivel a palánták fényigénye közepes, a túl erős napfény és a magas hőmérséklet hatására könnyen megéghetnek. A Lakáskultúra praktikáival azonban könnyed megvédheted kiskerted legédesebb lakóját.
A meleg sok gondot okozhat
A paradicsomok is nagyon szenvednek a forróságban, az extrém hőség a növény csak a túlélésért küzd. A hőség okozta stressz, arra készteti a növényt, hogy növelje a kipárologtatást, lelassul a termés fejlődése, virágok nem nyílnak ki, a levelek elégnek, felcsavarodnak. Az érett, de akár az éretlen termés alján apró, fekete foltok jelennek meg, míg végül az egész bogyó elrohad.
Alapvetően az okozza a bajt, hogy a paradicsompalánta számára nincs elég kalcium a talajban, vagy annak túl alacsony a pH-értéke, és ha erre még rájön a nagy meleg, az alacsony gyökérnyomás, kialakul a körkörös csúcsrothadás. Akármi is a kiváltó ok, a kalciumot minél előbb pótolni kell, a besüpped, rothadásnak indult bogyókat sajnos ki kell dobni, de a termés többi részét még meg tudod menteni.
Mit tehetünk az egészséges termés érdekében?
Amennyiben alacsony kalciumszintre gyanakszol, úgy kalciumos tápoldattal, porral, esetleg összetört, összezúzott tojáshéjjal pótolhatod a hiányzó mennyiséget a talajban. A szert öntsd vagy szórd a növény tövére és áztasd be alaposan a talajba. A kalciumpótláshoz gazdaboltokban találsz megfelelő szereket, tápoldatot. A nyári forróságban azonban gyakran nem a talajjal van a probléma, ilyenkor a víz nagyobb része nem a termésbe, hanem a levelekbe kerül – így hiába is tennél a tövekhez kalciumot, a növény nem tudja felvenni. Ilyenkor remek megoldást jelenthet a permetező.
A paradicsom rendkívül érzékeny növény, könnyen áldozatává válik vírusos, gombás fertőzéseknek, de a kártevők is imádják. A kártevő-támadások megelőzése érdekében használhatsz növényvédőszert, míg a kalciumos permeteső segítségével megadhatod paradicsomod számára a szükséges kalciummennyiséget. Miután a gyökerekből nem, a levelekből már könnyedén fel tudja venni a kalciumot, amivel megelőzheted a további rothadást.
Mivel a paradicsom egynyári növény, és júliustól akár októberig is hozza az édes, lédús terméseit, még most sem késő belevágni a munkálatokba. Ha pedig nem a kalcium hiány, hanem a talaj minősége okozza a gondot, úgy célszerű még az első jelek előtt megelőzni a csúcsrothadást, a megelőzés sokkal biztosabb, mint a kezelés. Kis odafigyeléssel, és szeretettel érett paradicsomokkal teli termést kaphatsz.