Kánikula

Vízhiány a kertben? Így védekezz a pusztító kánikulában

Létrehozva: 2022.09.01.

A vízhiány a kertben különösen nagy gondot tud okozni. A tikkasztó hőségben nem csak nekünk, de kisállatainknak és növényeinknek is sokkal több folyadékra van szüksége. Mutatunk néhány költséghatékony tippet az okosabb vízgazdálkodáshoz.

Vízhiány a kertben? Így védekezz a pusztító kánikulában

Megfelelő lépésekkel sokat tehetsz a vízhiány ellen. Fotó: Shutterstock

A szárazságtól porzik fél Európa. Az aszály nem példátlan jelenség így a nyár vége felé közeledve. Az elmúlt hónapok forrósága miatt számtalan növényen látszanak súlyos száradási tünetek, sok helyen már a erdei fák lombozatai is őszi színben pompáznak. Az aszályos időszak megterheli a még zöldellő virágainkat, amit csak súlyosbít, hogy hetekkel ezelőtt több településen a vízfogyasztás csökkentését rendelték el. Ha felüti fejét a vízhiány a kertben, nincs más dolgod, csak hogy a túlélőket megmentsd. A Lakáskultúra legutóbbi összeállításából kiderül, mik a legjobb víztakarékos megoldások ebben a helyzetben.

Ne engedd elszökni a talaj nedvességét

A nedvesség kincs a talajnak. A kiszáradás megelőzése érdekében érdemes a növények alatti részt fenyőkéreggel, faaprítékkal, vagy szerves mulcs réteggel leborítani, ami egyrészt hozzájárul a szép, rendezett kert kialakításához, nagyon szépen mutat a virágágyások között, másrészt javítja a talaj minőségét, és nem engedi elszökni a talaj értékes nedvességtartalmát a nagy melegben sem. A megfelelő vastagságban leterített fenyőkéreg védi a talajt az erős tűző naptól és nagy viharokban a jégesőtől, télen pedig védi a növények gyökereit a fagyoktól. A mulcsozás további előnye, hogy táplálja, savanyítja a talaj szerkezetét, és elnyomja a gyomokat. Több hobbikertész is beszámolt róla, hogy a nyár végi hőségben elég ha három-négynaponta meglocsolják a virágokat, hiszen a talajtakarás miatt ennyi ideig bőven kibírják a növények öntözés nélkül.

Man,And,Woman,Mulch,Green,Pumpkins,With,Cutted,Grass,On
A kertészkedés kiváló módja a kikapcsolódásnak. Fotó: Shutterstock

Bátran hordj össze szénát és szalmát

A fenyőkérget legalább 5-10 cm vastagon, egyenletes kell leteríteni ahhoz, hogy a már említett pozitív hatásai érvényesülhessenek. Ehhez többféle mulcsot is használhatunk: fakéreg, fűnyírás utáni nyesedék, ősszel a hullott lomb (fontos, hogy a diófáét nem szabad felhasználni), gyöngy kavics, faforgács – de akár szénát és a szalmát is, melynek környezetkímélő hatása vitathatatlan. 

Több helyen is lehet kapni akár körbálás, akár kis, kockabálás szalmát, ami a konyhakertbe terítve megőrzi a talaj nedvességét. Emellett növeli a talaj termékenységét, szerkezetét, megvédi a talajt a kártevőktől és elősegíti a talajhőmérséklet megfelelő szinten tartását. Míg a mulcsmentes területeken nagy hőségben akár 30-35 Celsius fokos is lehet a növények alatt a talaj, a mulcsozott területeken nem megy 20 Celsius fok fölé. A kíméletes talajhőmérsékletből pedig egyenesen következik, hogy az oda ültetett zöldellő növények nem pusztulnak el, és szépségük sokkal tovább megmarad.

Covering,Young,Cucumber,Plants,With,Straw,Mulch,To,Protect,Against
A szalmatakarás tökéletes gyümölcspalánták tetejére is. Fotó: Shutterstock
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek