Amikor felújításra kerül a sor, igyekszünk a lehető legügyesebben gazdálkodni a rendelkezésre álló alapanyagokkal. Ez azonban nem mindig sikerül, ezért gyakran megesik, hogy a maradék festék a nyakunkon marad.
Itt az ideje lefesteni az unalmas falakat és új színt adni az életünknek. Fotó: Shutterstock.com/hu/
Legyünk kreatívak! A maradék festék ugyanis egyrészt remek tartalék, ha a későbbiekben apróbb javításokat szeretnénk eszközölni, másrészt azonban igen egyedi módon is felhasználhatjuk a nyakunkon maradt mennyiséget. Arra azonban ügyelj, hogy a festék sem örök életű, még a legjobb minőségű is lejár körülbelül öt évvel a felbontás után.
De vissza a maradékhoz! A Lakáskultúra segítségével mi is összegyűjtöttünk néhány ötletes barkácsprojektet, amihez bőven elegendő egy kevés festék és némi kreativitás. Ezzel nem csupán kevesebbet pazarolunk, de egy új, szemet gyönyörködtető dizájnelemet varázsolhatunk a lakásába.
1. Fedezzünk fel váratlan részleteket
Ha nagyrészt semleges színűek a lakás falai, meglepően hatásos lehet, ha egy részlet megfestésével élénkséget viszünk a térbe. Ez lehet a könyvespolc melletti fal, a dolgozószoba plafonja vagy az ebédlő falrészlete, de különösen jól működik az ajtók, küszöbök, polcok körül is. A leglátványosabb, ha a kiválasztott szín máshol is felbukkan a szobán belül.
2. Színes minták, játékos részletek
A maradék festék tökéletes ahhoz, hogy feldobjuk az egyszínű, olykor fehér falakat. Ha alapvetően ragaszkodunk a visszafogott, halvány színekhez, feldobhatjuk a látványt néhány különleges mintával, divatos dekorelemmel. Az alaptól eltérő szín használatával az összkép egészen biztosan egyedülálló lesz!
3. A festék nem csak a falra jó
A maradék festék egyik remek felhasználási módja, ha átfestjük vele a régi, kopott radiátorokat, az unalmassá vált vázákat, cserepeket és a kisebb-nagyobb üvegtárgyakat, kerámiákat. Ha igazán egyedi végeredményt szeretnénk elérni, adjunk egy plusz textúrát a tárgyaknak. Ezt többféleképpen tehetjük meg. Az első a szódabikarbóna trükk: a festék egy teáskanálnyi szódabikarbónával összekeverve pasztaszerű állagot hoz létre, amely felfestve ragyogó textúrájú lesz. De a homok is kiváló keverőanyag. Ha ezt keverjük a festékbe, a betonhoz hasonló textúrát kapunk.
4. Díszítsük ki a szekrény belsejét
Még mindig van a falfestékből? Itt az ideje átfesteni például a ruhás szekrények, komódok, könyves polcok belsejét. Bátran ugorjunk fejest a fiókok átalakításába, és bolondítsuk meg egy új színnel a tálalószekrények, vitrinek belsejét, megkopott, régi fogantyúkat. A folyamatra legalább 3 napot kell rászánni: majd jöhet az 1 napos száradási idő. A végeredmény önmagáért beszél.
5. Próbáljunk ki valami merőben eltérőt
A sima felületek festésénél a maszkolás talán a legjobb megoldás, ha valami igazán egyedit szeretnénk elérni. Maszkoló szalaggal létrehozhatjuk pl. a sakktábla-mintát, ami jelenleg az egyik legnagyobb belsőépítészeti trend. Legyen szó padlólapokról, szőnyegekről vagy más textíliákról, például takarókról és párnákról, ez a minta mindenhol remekül mutat.
Otthon, akár segítség nélkül is elkészíthetjük ezt a mintát kisebb-nagyobb falfelületeken, csak kell vigyáznunk, hogy a kivitelezéshez a megfelelő eszközöket használjuk. Nem mellesleg azt is fontos tudnunk, hogy egyáltalán nem mindegy, mikor szedjük le a szalagot a festés után. Sokan úgy vélik, meg kell várni a teljes száradást, ez azonban óriási hiba, mert ekkorra a festék már teljesen keményre szárad. A legjobb ha a szalagot akkor húzzuk le, amikor a festék érintésre már nem fog, de még nincs keményre száradva. Ekkor ugyanis elkerülhetjük a festék töredezését. Jó munkát!