diéta

Honnan tudhatom, hogy elhíztam? Ha ezek nálad is fennállnak, érdemes diétába kezdeni

N.T.

Létrehozva: 2023.02.27.

Az internetnek köszönhetően manapság már szinte minden tudás elérhető pár kattintással, ami rengeteg pozitívummal jár, ugyanakkor megvannak az árnyoldalai is.

Utóbbi probléma abból adódik, hogy olyan hihetetlen mennyiségű információ áll rendelkezésünkre, hogy nem, vagy csak alig tudunk rajta eligazodni. Különösképp, ha táplálkozásról és diétáról van szó, hiszen szinte mindenkinek más a véleménye az ideális testalkatról, ami még a még a tudomány szerint eltérhetnek.

diéta
Ezekkel a módszerekkel eldöntheted, hogy szükséged van-e a diétára Fotó: Shutterstock

Éppen ezért, szinte mindannyian feltettük vagy akár tesszük naponta a kérdést magunknak, hogy talán fogyni kéne. A Diéta és Fitnesz hozott nekünk néhány egyszerű módszert, amivel könnyedén eldönthetjük, hogy belevágjunk-e a fogyókúrába.

Ellenőrizzük rendszeresen a testsúlyunk

Kövér vagyok? Vagy mégsem? Tesszük fel magunknak sokszor a kérdést. Bár a szobai mérleget sokan a legnagyobb ellenségüknek tartják, mégis nagyon fontos már egészen fiatalon is elfogadni, hogy bizony szükségünk van rá. A testtömeg-ingadozás ellenőrzésének legegyszerűbb módja ugyanis, ha heti rendszerességgel mérlegre állunk, hiszen sokkal egyszerűbb három-négy kiló súlyfeleslegtől megszabadulni, mint amikor már nagyon elszaladt velünk a ló. A legjobb, ha mindig reggel, étkezés előtt, ruha nélkül és ugyanazon a mérlegen mérjük meg magunkat – írja a diétaésfitnesz.hu.

Mi az ideális testsúlyunk

Ezt nagyon könnyen kiszámolhatjuk magunk is, hiszen nem kell más hozzá, mint a magasságunk és testtömegünk ismerete. Ez az úgynevezett testtömeg index számítás, a BMI (Body Mass Index, vagyis testtömeg index) értékünket úgy kaphatjuk meg, ha a kilogrammban mért testtömegünket elosztjuk a méterben kifejezett magasságunk négyzetével.

Ez úgy néz ki 160 cm magasság és 70 kg testtömeg esetében, hogy:

BMI = 70 kg / (1,6 m)2 vagyis 70 / 2,56 = 27,3

Soványság 18,5

Ideális 18,5 -24,9

Túlsúly 25,0 – 29,9

Elhízás 30,0- 34,9

Súlyos elhízás 35,0- 39,9

Igen súlyos elhízás 40,0

Érdemes a derekunkat is megmérni

Az oldal szerint napjainkban a has körfogatának mérése is elterjedt, miután több kutatás is igazolta, hogy ez a módszer önmagában is elegendő információt ad az elhízás típusának és mértékének a megállapításához.

Kalóriaszámolás

Bármennyire is lecsépeltnek hangzik, igenis fontos, hogy a kalóriákra is figyeljünk. Az aktuális testtömeg és fizikai aktivitás ismeretében pedig könnyedén meghatározható a számunkra megfelelő, kalóriában kifejezett tényleges napi energiaigényünk.

A Diéta és Fitnesz erre is hozott egy példát:

Nők: 700 + 7 X aktuális testtömeg kg X fizikai aktivitás szorzója

Férfiak: 900 + 10 X aktuális testtömeg kg X fizikai aktivitás szorzója

például egy 55 kg-os nő napi energiaszükséglete, aki irodában dolgozik és szinte semmit nem sportol:

700+7x 55x 1,2=1302 kcal naponta

Fizikai aktivitás szorzószámai:

Ülő életmódnál 1,2,

közepesen aktív életmódnál 1,4,

nehéz fizikai tevékenység 1,8

aktív életmód esetén 1,8

Most akkor hogyan álljak neki a fogyásnak?

A fenti számítások alapján elmondható, hogy ahhoz, hogy fogyni kezdjünk, a szükséges napi energiaigénynél kevesebbet kell fogyasztani, vagy pedig az addigi aktivitásunknál többet kell mozognunk, így akár még több finom falat is a tányérunkra kerülhet. Fontos azonban kiemelni, hogy a sikeres diéta titka: a türelem. Az 500-700 kcal-val kevesebb napi bevitel mellett a szervezetnek lehetősége van az anyagcsere megfelelő áthangolására is. Az ideális fogyás heti átlagban 0,5-1 kg, amivel megelőzhető a jojó-effektus, vagyis a testtömeg egészségtelen ingadozása – írják.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek