Videó

Valódi ékszerdobozok: ebbe a három magyarországi kastélyba mindenképp látogass el!

Fanny

Létrehozva: 2023.03.09.

Hála gazdag történelmünknek, viszonylag sok kastély épült az évszázadok során Magyarországon. Az elmúlt évben többet is sikeresen felújítottak, megmentve az enyészettől: ideje meglátogatni őket!

Valódi ékszerdobozok: ebbe a három magyarországi kastélyba mindenképp látogass el!

Forrás: YouTube

A vidéki ékszerdoboz

Hallott már a Székesfehérvár közelében található Bodajki Vadászkastélyról? A korábban Miske- vagy Hochburg-Lamberg-kastély néven ismert épület 1837 és 1839 között készült el klasszicista stílusban, Miske József megbízásából. Építőjéről nincs információ, a szakemberek Hild Józsefhez kötik a stílusjegyek alapján.

Tipp: Szafari szemüveggel

A kastélyban interaktív vadászati és természetismereti kiállítás kapott helyet, de találkozhatunk itt többek között varázsföldgömbbel, a kiterjesztett valóságban (AR) ábrázolt szafarival, és van egy fotóautomata is, amely meglepő helyszínekre repít.

Királyok aludtak itt

A tatai Esterházy-kastély falai között nem egyszer országos események zajlottak és olyan uralkodók látogattak ide, mint I. Ferenc császár és király, I. Ferenc József császár és király, II. Vilmos német császár és IV. Károly császár és király. Hadak masíroztak el falai előtt, míg a hadvezérek (pl. a szabadságharc idején Görgei Artúr) falai közt tartottak haditanácsot. Tata 1727-ben került az Esterházy család birtokába, gróf Esterházy (I.) József országbíró ekkor vásárolta meg a tata–gesztesi uradalmat. A birtok fejlesztése az elmocsarasodott vidék lecsapolásával, és telepes jobbágyok betelepítésével kezdődött, a kastély csak később épült fel.

Tipp: A fürdőszoba híres csempéi

A vendégek az ún. „kiskastélyban” szálltak meg. A család lakhelye az emeletes főépület volt. Az aranyozott és festett faburkolattal ellátott díszebédlőt és a nagy szalonokat a főlépcsőtől keletre, a magánlakosztályokat nyugatra helyezték el. A 20. század elején alakították ki a hollandi csempés és a márvány fürdőszobákat, amelyek ma is eredeti pompájukban láthatók.

Az örök szerelem emlékére

A Nádasdy-kastély falai egy örök szerelemnek állítanak emléket Nádasladányban. Gróf Zichy Ilona mindössze 24 éves volt, amikor meghalt, de a kastélyt építtető férje, Nádasdy Ferenc minden szobát úgy rendeztetett be, mintha még mindig élne imádott felesége. 1873-ban az eredeti kúriaépületet egy toronnyal, illetve egy kétszintes, később főszárnyként funkcionáló épületrésszel toldották meg. A családi legendárium szerint a Nádasdyak Angliából származnak, talán ezzel is magyarázható, hogy a kastély új épülete romantikus-Tudor stílusú lett. Mai formáját kisebb átépítések (pl. a télikert elbontása) után nyerte el. Főbejárati homlokzatán a Nádasdy család festett címere található.

Tipp: Elegáns polcrendszer

A kastély egyik legszebb terme az ősök csarnoka, ahol a család leghíresebb tagjainak egész alakos képmásait állították ki, és rendkívüli belsőépítészeti megoldásaival kitűnik a Hauszmann Alajos tervei alapján készült könyvtár is, amelynek elegáns polcrendszerét kazettás famennyezet, csavart oszlopok, a galérián pedig kovácsoltvas mellvéd egészíti ki.

718 védett épület

Hazánkban a 17. században kezdtek el fényűző kastélyokat építeni. A legtöbb ilyen jellegű épület a törökök kiűzetése után, illetve a 19. század elején épült. Az Országos Műemlékvédelmi Hivatal felmérése szerint Magyarországon 718 védett kastély és 103 vár található, ebből 51 működik kastélyszállóként.

 

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek