Test és lélek

Íme a cukorbetegség ritka tünetei - figyelmeztetnek a szakemberek

Létrehozva: 2023.03.31.

Az 1-es típusú cukorbetegség kezelés nélkül halálos lehet, vagy szervkárosodást okozhat, mégis sokan évekig nem is tudják, hogy betegek.

A magas vércukorszint – amikor a szervezet nem tud elegendő működőképes inzulint termelni – nem mindig okoz rossz közérzetet. 

Nem mindig könnyű megállapítani, hogy cukorbetegségről lehet-e szó

A Brit Egészségügyi Szolgálat (NHS) beszámolójából, amit a The Sun szemlézett, kiderül, hogy a cukorbetegség leggyakoribb jelei a  következők lehetnek:

  • A szokásosnál többet jár az ember vizeletet üríteni, különösen éjszaka
  • Állandó szomjas érzés
  • Nagyon fáradtnak érzi magát
  • Fogyás próbálkozás nélkül
  • Viszketés a nemi szervek körül, vagy ismétlődő szájpenész
  • A vágások vagy sebek gyógyulása hosszabb ideig tart
  • Homályos látás

Az állapotnak azonban van egy gyakori tünete, amelyet gyakran a szaglásunkkal lehet csak érzékelni – így meglehetősen könnyű felismerni.

Ha valaki cukorbeteg, az édes szagú lehelet  diabéteszes ketoacidózisra (DKA) utalhat, amely életveszélyes betegség, ha nem kezelik. Ekkor kerül a szervezet úgynevezett ketózisba, amely állapot az alacsony szénhidráttartalmú keto diétával is elérhető az NHS szerint. Ha nincs elég glükóz a szervezetben az energia elégetéséhez, a szervezet zsírt használ fel, ami egyfajta kémiai anyagot, az úgynevezett ketonokat termel.

 A diabéteszes ketoacidózis 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegeknél is előfordulhat. A DKA egyéb mutatói, amelyek a szervezet glükózszintjének kimerülését követő 24 órán belül jelentkezhetnek, a fokozott szomjúságérzet és a nyelvszárazság, a rendszeres vizelés, a rosszullét és a hasfájás.

A cukorbetegségnek azonban vannak más szokatlan jelei is, amelyekre nagyon figyelni kell.

 

Rosszkedv

Egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy a vércukorszint befolyásolja a hangulatot. A kontrollálatlan cukorbetegség zavartságot, szorongást, ingerlékenységet, türelmetlenséget okozhat, vagy egyszerűen nem úgy viselkedik az ember, mint önmaga.

Dr. Sneha Kothari, a Mumbai Global Hospital endokrinológus szaktanácsadója a Health Shotsnak elmondta: 

 

Mivel a vércukorszint folyamatosan emelkedik és csökken, egyesek a cukorbetegség korai tüneteként a hangulatingadozásokat tapasztalják.

 

Mintha apró tűkkel szurkálnának 

A cukorbetegség károsíthatja az idegeket, általában a lábfejben, bizsergő érzést vagy fájdalmat okozva.

A cukorbetegséggel diagnosztizált emberek körülbelül 10-20 százalékának már van valamilyen idegkárosodása a betegséggel kapcsolatban – írja a Health Shots. Dr. Ronald Tamler, a Mount Sinai Clinical Diabetes Institute igazgatója azt mondta, hogy a korai szakaszban ez alig észrevehető.

"A beteg furcsa bizsergést érezhet a lábában, vagy csökkent az érzékelése vagy az egyensúlya" - mondta.

 

Bőrproblémák 

A cukorbetegek körében gyakoriak a bőrbetegségek a magas vércukorszint miatt, ami hatással lehet az erekre és az idegekre is. 

A diagnózis előtti betegeknél gyakrabban észlelhető az úgynevezett acanthosis nigricans (AN) néven ismert állapot. Jellemzője egy sötét bársonyos bőrsáv, amely általában a nyak hátsó részén jelenik meg.

Dr. Julietta Gusarova, a RegenLab kozmetikai orvosa  elmondta: „Sok embernél az acanthosis nigricans a test különböző részein is felfedezhető, ahol a bőr ráncai vannak, például a tenyéren, a hónaljnál vagy az ágyéknál. A rendellenességgel kapcsolatos látható elszíneződés mellett egyesek azt mondják, hogy a bőrük vastagabbnak tűnik."

Az acanthosis nigricans a kiváltó probléma – a cukorbetegség – kezelésével kezelhető.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek