Korunk pestisének is nevezik az ADHD-t, vagyis a figyelemzavart, mert annyira sok gyereket és felnőttet érint.
Napjainkban egyre több embernél vehetjük észre a hiperaktivitás és a figyelemhiány különböző jeleit. Azonban sokkal összetettebb jelenségről van szó, mint elsőre gondolnánk.
– Korábban alapvetően három altípusát különböztették meg. Az első a figyelemhiányos típus, ami együtt járhat szétszórtsággal, álmodozással. A második a hiperaktív típus, amelybe az izgő-mozgó gyerekek és felnőttek tartoznak: a széken ülve jár a lába, kapcsolgatja a tollát, pattogtatja a ceruzáját, nem tud nyugton ülni; egy beszélgetés során mindenhez van hozzáfűznivalója, emiatt belevág a másik szavába; ha valamit nem ért, egyből robban. Ez odáig fajulhat, hogy az erős neurális kisülések az agyban dührohamokhoz vezethetnek. A harmadik az előző kettőnek a keveréke – kezdte a hot!-nak dr. Bohács Krisztina PhD.
Már egészen fiatalon is kialakulhat a figyelemzavar, aminek a megelőzéséért nagyon sokat lehet tenni szülőként is, főleg ha tudatosan állnak hozzá.
– Az, hogy az illető milyen mértékben fogja a klasszikus tüneteket magán hordozni, mindig környezeti hatástól függ. Fontos kihangsúlyozni, hogy az ADHD elkerülhető akkor, ha a gyereket az édesanya a születésétől fogva tudja nevelni. Figyel a szükségleteire, reagál, elkezd egy önszabályozást tanítani. Ahogy nő a csecsemő, tanítja neki, hogy nem mindenért kell sírni, hogyan kell kezelni magadat, ez az önszabályozási folyamat része is. Egyébként az egész nagyon összefügg azzal, hogy milyen a környezet reakciója a csecsemőre.
– Sokszor nevezik úgy: korunk pestise. Nem abban a tekintetben, hogy ragályos, hiszen nem lehet elkapni, de elképesztőszinten érinti az emberiséget. Hivatalos adat alapján tíz gyermekből egyet érint. Előidézheti továbbá a világ pörgése, a gyors reklámok, a szülők hektikus időbeosztása, ahol mindig rohanni kell és semmire sem jut idő, illetve ha a rohanó nagyvárosban él valaki, és nem a nyugodt vidéki falusi életet választja, akkor ez a fajta megfeszített élettempó tovább tudja fokozni a tüneteket – tette hozzá a szakember.
A sok negatív és zavaró tulajdonság mellett azonban rengeteg pozitívum is észlelhető az érintetteknél.
– Javarészt magas IQ-szintet mérünk az ADHD-s betegeknél. Személyes tapasztalat alapján az ő szuperképességük a hatalmas igazságérzet, a jószívűség, az empátia. Sokszor a saját szenvedéseik révén egészen elképesztő mértékű szeretetet képesek adni a másiknak – mondta doktornő. – Manapság léteznek már gyógyszermentes kezelési módok, klinikailag igazolt, szigorú kutatások alá vetett kognitív agytréningprogramok. Ezekkel a módszerekkel gyönyörűen újra lehet huzalozni ezt a prefrontális és két egyéb belső részt. Soha senki nem kapja ugyanazokat a mentális feladatokat, mindenkinek más az állapota. Nagyon célzottan alakítjuk ki, hogy kinél milyen gyakorlatrendszerre van szükség, a tudomány erejével teljes mértékben gyógyítható – mondta a doktornő.
A férfiaknál gyakoribb
Kutatások szerint a férfiaknál nagyobb eséllyel diagnosztizálnak figyelemzavart: kétszer-háromszor nagyobb arányban, mint a nőknél.
A sztárok sem kivételek
Több híresség is figyelemzavarban szenved, többek között Adam Levine, Justin Timberlake és Michael Phelps.