A kutatók szerint nem kell bepánikolni, azonban mindenképp érdemes figyelni a mértékletességre és a változatos étrendre.
Megdöbbentő eredménnyel zárult egy kutatás kiderült ugyanis, hogy a sült krumpli fogyasztása a fizikai egészség mellett a mentális jólétre is káros hatással van.
Már az is meglepő, hogy egyáltalán felmerült az ötlet, hogy lehet a sült krumpli fogyasztása és a mentális egészség között összefüggés, kínai kutatók azonban úgy gondolták, hogy nem ördögtől való ez az elképzelés. Így a Hangcsouban dolgozó egyetemi kutatók 11 év alatt több mint 140 ezer, sült krumplit fogyasztó alanyt vizsgáltak meg. Nincs mit szépíteni: az adatokból világosan kiderült, hogy a sült krumpli fogyasztása hatással lehet a szorongás és depresszió kialakulására.
A tudósok arra a megdöbbentő megállapításra jutottak, hogy a sült krumpli fogyasztása 12 százalékkal növeli a szorongás, és 7 százalékkal a depresszió kialakulását.
Kiemelték, hogy a betegség kialakulásának fő oka egy sütés során keletkező vegyi anyag, az akrilamid lehet. Ezt a feltevésüket az is igazolta, hogy egy kísérlet részeként zebrahalaknak adtak az anyagból, halakon ezután pedig megjelentek a depresszió és szorongás tünetei: sötét sarokba bújtak és tartózkodtak az akvárium felfedezésétől.
Mindenki megnyugodhat, nem kell teljesen kiiktatni az életünkből sokak kedvenc csemegéjét, a mértékre azonban mindenképp figyelni kell! Zhang Yu, a kutatás egyik vezetője szerint ugyanis nem kell pánikba esni a sült ételek káros hatásai miatt, illetve arra is felhívta a figyelmet, hogy egyelőre csak előzetes eredményekről van szó.
A sült ételek nagymértékű fogyasztása növelheti a szorongás és a depresszió kockázatát, ez azonban fordítva is igaz lehet: a szorongó, depressziós emberek gyakran vigasztalódhatnak az egészségtelen, de finom ételekkel örömforrás gyanánt
– mondta témával kapcsolatban David Katz orvos.
Összességében azt tudom mondani, hogy étrendünk nagymértékben befolyásolja fizikai és mentális állapotunkat, ezért mindig érdemes egészséges és minőségi élelmiszert fogyasztani
– tette hozzá Dr. Katz, akit a Futurism idézett.