A tojás fogyasztásáról számos mendemonda terjeng. Sokáig azt mondták, egészségtelen, mostanra azonban ez megdőlt. És mennyire számít alakbarátnak? Itt az igazság.
A magyarok asztalán a hétköznapokban is nagy népszerűségnek örvend a tojás. A rántotta és tükörtojás gyakori reggeli a magyar bendőben, ugyanakkor sok fogás alapanyagaként is használatos. Az egyik legnépszerűbb étek, a rántott hús például elképzelhetetlen tojás nélkül. Ugyanakkor a húsvéti időszakban még nagyobb szerepre tesz szert a tojás, hiszen a festésén kívül az ünnepi fogásokban is központi szerepet játszik. Már bizonyos, hogy nem lesz hiány tojásból az ünnepek alatt, fontos azonban a kérdés, hogy milyen hatással van az egészségünkre? Egészséges vagy sem? Belefér-e a diétába vagy sem? Nézzük, mi az igazság!
Hosszú időn keresztül száműzték a tojást az idősebb emberek étrendjéből, mert bizonyos kutatások szerint a tojássárgájában olyan magas a koleszterin, hogy annak gyakori fogyasztása szív- és érrendszeri betegségeket okoz, ami végül stroke-hoz vezethet. Az persze tagadhatatlan, hogy magas a koleszterintartalma a sárgájának, azonban önmagában semmiképpen nem vezethet ezen megbetegedésekhez a sárgája. Veszélyben csak azok vannak, akik egyébként is rendszeresen fogyasztanak magas zsír- és koleszterintartalmú ételeket, állati eredetű élelmiszereket. Az ő étkezésüket csak megkoronázza a tojássárgája, mintegy hab a tortán a funkciója. Ha azonban alapvetően odafigyelünk az egészséges étkezésre, akkor nincs mitől félnünk.
Láthatjuk tehát, hogy önmagában a tojás nem okozhat szív- és érrendszeri megbetegedést. Ha fontos számunkra az egészséges táplálkozás, akkor persze oda kell figyelnünk, hogy pontosan miből mennyit fogyasztunk. A tojásnak is van egy napi limite: egy felnőtt ember szervezet számára a legideálisabb, ha napi két tojást eszik meg. Ha azonban már magas a koleszterinszintünk, és/vagy szív- és érrendszeri problémákkal küzdünk, akkor korlátozzuk ennek fogyasztását heti négy-öt darabra – írja a Mindmegette.
Napi két tojás nem pusztán megengedett, hanem kifejezetten kívánatos, fogyasztásának ugyanis számos pozitív hatása van. Tudnunk kell például, hogy gyorsan felszívódó fehérjében, tápanyagokban gazdag étekről van szó, így kifejezetten jó a diétázóknak. Nézzük, ezen kívül milyen más jótékony hatással számolhatunk:
A tojásnak tehát sok jótékony hatása van, a hangsúly ezúttal (is) a mértékletességen van. Húsvétkor se riadjunk vissza ennek fogyasztásától, arra azonban ügyeljünk, hogy lehetőleg ne együnk meg napjában egy tucatnyi főtt tojást.