Kevesen tudunk minden egyes éjjel mély, zavartalan, teljesen pihentető alvást elérni, pedig ez az egyik nagyon fontos feltétele, hogy másnap energikusan, teljes erőbedobással hozzuk le a napunkat. Mutatunk 7 pofonegyszerű trükköt, amivel még akkor is gyorsan folytathatod a jól megérdemelt pihenést, ha ezt valami megzavarná az éjszaka közepén.
Egy 2023-as kutatása szerint az emberek nagy többsége, hogyha az éjszaka közepén felébred, vagy eleve nem tud elaludni, akkor nem az elalvásra koncentrál, hanem a telefonját veszi elő az ágyban - számol be a The Sun.
Dr. Guy Meadows, alvásszakértő és a Sleep School alapítója a következőket mondja:
Bár igen gyakori, hogy az emberek egy pillanatra felébrednek az éjszaka közepén, ha ez huzamosabb ideig történik rendszeresen, az jelentősen befolyásolhatja a közérzetet és a hangulatot.
A szakember szerint ha felébredünk éjszaka, van néhány dolog, amit megtehetünk, hogy gyorsan visszatérjünk a mély alvás állapotába, és reggel kipihenten ébredjünk.
Dr. Meadows egy egyszerű meditációt ajánl, amelyet ágyban fekve végezhetünk:
"Nézzük át" a testünket tetőtől talpig, és figyeljük meg, hogy egyes testtájak hol érintkeznek az ággyal, például a fejünk a párnával, a karunk a matraccal és így tovább.
"Ha az elméd elkalandozik, gyengéden nyugtázd, hogy megérkeztek a tudatodba a gondolatok, mielőtt visszaterelnéd figyelmedet a testrészeid gondos megfigyelésére."
Csábító lehet felkapcsolni a lámpákat, de ezek csak még jobban megzavarják az éjszakai ritmust, és még nehezebbé teszik az elalvást.
Maradj sötétben, amíg fel kell kelned - tanácsolja a szakember.
Ahelyett, hogy a munkán, a teendőkön vagy egy e-mailre adott válaszon gondolkodnánk el, gondoljunk a lehető leghétköznapibb, legunalmasabb dologra. Kutatások kimutatták, hogy az unalom valójában álmosságot válthat ki.
A birkák számolása a klasszikus módszer.
Az éjszakai ébredés és az órák múlásának figyelése gyakran pánikhoz vezethet, amelyet az vált ki, hogy eszünkbe jut, milyen kevés időnk maradt aludni. Dr. Meadows azt mondja: „Megtaníthatjuk az embereket, hogyan változtassák meg az időhöz való viszonyukat. Nagyon gyakoriak az olyan időbeli gondolatok, mint például: „Ó, nem, hajnali 3 van, soha nem fogok visszaaludni”, nagyon gyakoriak, és alvási szorongást és álmatlanságot okoznak.
Dr. Meadows szerint a sötétedés segít tájékoztatni a test óráját, hogy a nap lejárt, és beindítja az alvást elősegítő hormon, a melatonin felszabadulását.
Legyen sötét hálószobánk, viseljünk szemmaszkot, húzzuk le a redőnyt vagy sötétítőt, ha szükséges, és kapcsoljuk le a lámpákat"
- tanácsolja a szakember.
Dr. Meadows azt vallja: "Az alvás egy természetes biológiai folyamat, amelyet nem lehet irányítani, és az ilyen próbálkozások csak jobban felébresztenek. Azt javasolja, egyszerűen fogadjuk el, hogy ébren vagyunk.
„Nem meglepő módon, ha olyan nappali tevékenységeket folytatunk, mint például az e-mailek vagy a közösségi oldalak nézegetése a telefonon, vagy a lakásban járkálás, takarítás, bármilyen pótcselekvés, az csak tovább fokozza az éberségünket" - emeli ki a professzor.
Ezzel további energiákat pazarolunk, amik hasznosak lehetnének a következő napon, de a visszaalvást is nehezítik.
Ha nem egyedül alszunk, hanem párunkkal, zavaró lehet, ha ő is ficereg, izeg-mozog, ezzel a mi alvásunkat megzavarva. Ilyenkor egyszerű megoldás lehet két különálló, egyszemélyes matracot választani, vagy olyan kényelmes, nagy matracot, ami nem vezeti át a mi oldalunkra a párunk által generált mozgásokat.