A gyakori és indokolatlannak tűnő szájszárazság olykor valamilyen betegség előjele lehet.
Dr. Azad Eyrumlu fogorvos arra figyelmeztet, hogy a szájszárazság akár több, komolyabb problémára is felhívhatja a figyelmünket, a saját szervezetünkkel kapcsolatban, mint azt elsőre gondolnánk.
A horkolás, a gyógyszeres kezelés, a dohányzás vagy a túl sok alkohol fogyasztása mind olyan tényezők, melyek hatással lehetnek a száj szárazságának mértékére. Nem ezek az egyetlen tényezők, melyek befolyásolják.
Fontos kiemelni továbbá, hogy a rossz szájszárazság akár súlyos és potenciálisan életveszélyes betegségeket is jelezhet.
„A szájszárazság annak a jele lehet, hogy a szervezetben valahol máshol nincs rendben valami. Bizonyos speciális egészségügyi állapotok, mint például a cukorbetegség, a stroke, vagy az Alzheimer-kór megmutatkozhatnak akár ilyen módon is. Emellett ezek a tünetek egy autoimmun betegség, például a HIV vagy a Sjögren-szindróma jelei is lehetnek.”
A fogorvos állítása szerint ő, valamint kollégái nemcsak arra képesek, hogy egy beteget megfelelően ellássanak, hanem arra is, hogy az ellátás részeként például a szájszárazság mértékéből következtessenek a beteg egészségügyi állapotára. A fogorvos azt javasolja, hogy nagyjából fél évente látogass el egy fogorvoshoz, hogy megbizonyosodj arról, hogy szájhigiénéd megfelelő-e, és nyomon tudjátok követni az esetlegesen kialakuló problémákat.
A szakemberek ezen kívül napi kétszeri, kétperces fogmosást javasolnak, valamilyen fluoridot tartalmazó fogkrémekkel. Javasolják továbbá a rendszeres fogselyem és szájvíz használatot is – írta meg a The Mirror.