Ha ezeket a fogásokat ismered, máris sokkal otthonosabban mozogsz majd a konyhában!
Bizony vannak, akiknek már-már a vérükben van minden konyhai fortély, és szinte minden mozdulatuk arról árulkodik: a konyha az igazi életterük – míg mások igyekeznek alapvető praktikákkal túlélni, netán netes ajánlásokat figyelembe véve ellavírozni a gasztronómia világában. Nos, akármelyik csoportba is tartozz, a következő hat trükk garantáltan segítségedre lesz a főzés során. Összeállításunkat a Vidék Íze nyomán közöljük.
1. Így nem ragad össze a tészta
Abban a pillanatban, hogy a tészta főzővízbe kerül, elkezd kioldódni a keményítőtartalma, amitől bizony össze tud ragadni. Ha azonban a víz folyamatosan forrássban van, az a tésztát is mozgásban tartja, mivel elkerülhetjük az összetapadást.
2. Most akkor meg szabad mosni a gombát?
Sokak szerint nem szabad megmosni a gombát, mert magába szívja a vizet, amivel veszít a ruganyosságából, a végeredmény pedig nem lesz jó. Ez azonban tévhit. Ugyan valóban szív be valamennyi vizet, de igen keveset, mindössze a tömegének két százalékát. Ez fél kiló gomba esetén másfél teáskanál plusz vizet jelent, ami azért nem olyan vészes mennyiség.
3. Ezt a trükköt ki kell próbálnod, ha hagymát pirítasz le!
A szódabikarbóna igazi csodaszer a háztartásban. Íme egy újabb felhasználási javaslat: szórj egy keveset a hagymára karamellizálás előtt, ugyanis minél magasabb a pH-érték, annál gyorsabban lezajlanak a kémiai reakciók a hagymában, és annál gyorsabban elkészül. Viszont tényleg csak egy kevés kell (fél kiló hagymához negyed teáskanál), máskülönben nem lesz ropogós a végeredmény!
4. Ezért forrald fel a tejet!
Több kelt tészta receptje is írja a forralt tejet. Na de miért kell a tejet felforralni? Sokan eflexből kihagyják ezt a lépést, vagy csak meglangyosítják a tejet, ez azonban nem elég! A forralás során ugyanis széttöredeznek a tejben található savó fehérjéi. Ha ez nem történik meg, akkor gyengülhet a tésztában található gluténváz és könnyen előfordulhat, hogy a tésztánk nem kel meg rendesen.
5. Így kerüld el a kiszáradást!
A zöldségek blansírozása (lobogó vízbe mártása, majd gyors visszahűtése) nagyszerű módszer, mert az eredmény ropogós lesz és friss. Azonban a gőzölgő zöldségek gyorsan sok nedvessége veszítenek, hamar ráncosodnak, kiszáradnak – hacsak a forró vízből kivéve azonnal vajat vagy olívaolajat nem keverünk hozzájuk. Ez ugyanis vízzáró réteget képez a felületükön.
6. Így nem romlik meg az eper
Miután megvetted, áztasd forró vízbe az epret: ezzel tovább eltarthatóvá válik, később kezd el penészesedni. 30 másodpercnyi, 50 Celsius-fokos fürdő épp elég neki.