Ahhoz, hogy külföldön minden rendben legyen veled fontos, hogy megfelelően felkészülj és odafigyelj az egészségedre és biztonságodra. Ezzel az öt tippel te is elkerülheted a kellemetlen helyzeteket, így valóban arra koncentrálhatsz amiért elutaztál a kívánt országba.
A megfelelő felkészüléssel és odafigyeléssel elkerülheted a kellemetlen helyzeteket, és teljes mértékben élvezheted a kívánt ország nyújtotta élményeket. Az öt tipp között szerepelnek egyebek mellett a rosszullét elkerülésének módszerei, az oltások fontossága, valamint a programok előzetes megtervezése, amely segít a külföldön való tartózkodásodat kerek egésszé formálni.
Az alábbiakban részletesen megvizsgáljuk ezeket a fontos szempontokat a biztonságos és élvezetes utazás érdekében.
1. Konzuli védelem
Bármilyen külföldi utazás, vagy életvitelszerű tartózkodás esetén erősen javasoljuk, hogy regisztrálj konzuli védelemre és töltsd ki az online regisztrációs adatlapot. A konzuli védelemre történő regisztráció segíthet gyorsabb segítségnyújtásban ha külföldön váratlan helyzetbe kerülnél. Az elérhetőségeid megadásával lehetővé teszed a hatékony kapcsolattartást a Konzuli Szolgálattal különösen akkor, ha a célországban válsághelyzet áll fenn.
2. Eltérő konyha
A külföldi táplálékokkal összefüggő fertőzések sajnos igen gyakoriak lehetnek, mivel a szervezetünk még nem találkozott az adott régió baktériumaival és kórokozóival. Ezért fontos az alapelvek betartása az étkezés során. A legfontosabb szabály az, hogy minden ételt forraljunk fel, főzzünk meg, hámozzunk meg alaposan, vagy csak szimplán kerüljük el az elfogyasztásukat és az elfogyasztásukra alkalmas italokat.
Az E. coli nevű baktérium és más hasonló kórokozók komoly betegségeket okozhatnak, ha az étel vagy ital útján bekerülnek a szervezetbe. Ezek a fertőzések leggyakrabban olyan országokban fordulnak elő, ahol az ivóvíz minősége nem megfelelő, és az ételeket nem tárolják megfelelő körülmények között. Az ilyen baktériumok mellett a szalmonella és a rotavírus is gyakran okozhat hasonló problémákat. Az első tünetek általában már 24 órán belül jelentkezhetnek.
3. Rosszullét elleni védekezés
Az utazás során fontos figyelmet szentelni az egyensúlyra, és megpróbálni összehangolni a látott és az egyensúlyszerv által érzékelt mozgást. Ehhez célszerű stabil horizontot nézni, és kerülni a könyv olvasását vagy a mobilhasználatot az utazás közben. Kiemelten fontos a kellő mennyiségű pihenés utazás előtt, alatt, és közben is. A több órás időeltolódás megviselheti a szervezetünket, és Jet-lag állapotot idézhet elő. Ez az emberi biológiai óra átmeneti zavarát jelenti, amikor az időzónák közötti gyors utazás során a szervezetnek nehézséget okoz az új időzónához való alkalmazkodás.
4. Oltások felvétele
Néhány országban speciális oltásokat ajánlanak, mivel ott előforduló betegségek fenyegetők lehetnek. Például a sárgaláz oltása kötelező vagy ajánlott lehet egyes trópusi régiókba történő utazáshoz. Az oltások kifejtéséhez időre van szükség, mivel néhány oltáshoz több adagra lehet szükség, és az immunizáció folyamata hosszabb időt vehet igénybe. Bár a legtöbb oltás biztonságos és hatékony, előfordulhatnak enyhe mellékhatások, mint például enyhe láz vagy fájdalom az injekció helyén. Kérdezd meg az orvosodat, hogy mire számíthatsz az oltás után.
5. Programok megtervezése
Természetesen nem arra gondolunk hogy külföldi diplomatákat megszégyenítő napirenddel készülj, azonban nagyban megkönnyítheti az életedet egy menetrend elkészítése, amit kint tartózkodásod során útba szeretnél ejteni. Legyen szó turisztikai látványosságról, múzeumról, sporteseményről, hívogató étteremről vagy szórakozóhelyről, minimális előre gondolkodással te is álomutazássá teheted a nyaralásodat.