A hal a bolygó legegészségesebb ételei közé tartozik. Tele van fontos tápanyagokkal, fehérjével, omega-3 zsírsavakkal, és még a fogyásban is segít.
Magyarországon mégis nagyon kevés halat eszünk, pedig a halfogyasztásnak számtalan jótékony hatása van az egészségünkre nézve. Lássuk, mik is ezek!
A hal egy könnyen emészthető, fehérjében gazdag étel, tele hasznos tápanyagokkal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Magas a foszfor-, fluor-, szelén-, vas-, kálium- és kalciumtartalma, gazdag A-, D-, B2-, B6-, és B12- vitaminokban, a tengeri halakban pedig ezen kívül a pajzsmirigy hormonok működéséhez szükséges jód is található.
Több tanulmány is kimutatta, hogy a zsíros, főleg tengeri halak húsának rendszeres fogyasztása csökkenti a koszorúér-betegség, a szívinfarktus kockázatát. Ezenkívül véd az öregedéstől, jót tesz a bőrnek, de akár jótékony hatással lehet a kedélyállapotra is. Ezért érdemes legalább hetente, kéthetente halat fogyasztanunk.
A zsíros halak fogyasztásával hozzájárulhatunk az agyunk egészségének megőrzéséhez. A leggazdagabb telítetlen zsírsavforrás a lazac, makréla, pisztráng, tonhal, szardínia. Az Omega–3 zsírsavak javíthatják az ingerület-átvitelt az agysejtek között, valamint növelni tudják az idegsejtek élettartamát, ezért kedvező hatással lehetnek a demencia, Alzheimer-kór, depresszió esetén is.
Az olajos halakban található Omega–3 megóvhat minket az időskor szürke hályog kialakulásától, valamint az úgynevezett szemfenéki meszesedéstől, orvosi kifejezéssel makula-degenerációtól. Vizsgálatok is igazolják, hogy már heti egyszeri Omega–3 zsírsavban gazdag étkezés a felére csökkentheti a glaukóma (zöldhályog) kialakulásának kockázatát.