Egészség

7 jel, hogy a szervezetednek fehérjére van szüksége

B.V.

Létrehozva: 2023.08.08.

A három fő makrótápanyag részeként - a zsír és szénhidrát mellett - a fehérjebevitel is elengedhetetlen egészségünk érdekében.

David Wiener edző és táplálékszakértő szerint a megfelelő fehérjedús étkezés elengedhetetlen, hiszen a protein főszerepet játszik abban, hogy energiát állítson elő szervezetünkben. Kiemeli, hogy a testünk nem képes alapesetben a fehérjetermelésre, ezért fontos, hogy mi naponta fogyasszuk azt. 

"Jó" fehérje nagyon sok ételben megtalálható: zöldségekben, magvakban, húsokban, halakban. Fotó: Pexels.com

Az a minimális mennyiség, ami bennünk van a megfelelő izomműködésre elegendő, vagy az esetleges szövetsérülések helyrehozására.

- nyilatkozta a TheSun-nak. 

Egy fehérjében gazdag étrend nagyon sokat tud segíteni a gyors felépülésben az edzéseket követően amellett, hogy segíti az izomnövekedést. Segít minket továbbá az egészséges súlymegtartásban, hiszen féken tartja az éhségérzetünket, mivel gyorsan megtölt minket és nem ürül ki gyorsan a szervezetünkből.

 

Miből veszed észre alapesetben, hogy a szervezetednek s.o.s fehérjére lehet szüksége?

1. Rossz alvás: Az agyunk felelős azért, hogy kontrollálja azokat a hormonokat, amik a mély alváshoz szükségesek. Amennyiben a testünkben kevés a fehérje, úgy az agy nem tud megfelelően működni, ami a hormonális egyensúly felborulását eredményezheti.

2. Vékony hajszálak: Hajunk egy keratin nevű fehérjéből áll. Ennek következtében a nem megfelelő étkezés és diéta miatt a haj elvékonyodhat, mivel a szervezetünk nem fog tudni elég keratint termelni egy idő után.

3. Könnyebben megbetegedsz: Az immunrendszerünknek szüksége van fehérjére, hogy megvédje a testünket és megfelelően tudjon védekezni a baktériumok és vírusok ellen. Ha az legyengül, akkor megnő annak a veszélye, hogy elkapunk egy fertőzést, így könnyen megbetegedhetünk. 

Ha a testednek nincs megfelelő protein szintje, akkor a fehérvérsejtek száma csökken. Gyengül az immunrendszer.

- figyelmeztet David.

4. Ha folyton kívánod az ételeket, főleg a cukrosakat: 

Az állandó kívánósság és az, hogy állandóan nasiznánk, leginkább annak köszönhető, hogy nincs elég fehérje a szervezetünkben, sőt inkább túl sok bennünk a finomított szénhidrát. A fehérje szabályozza a vércukorszintünket, ami pedig azért felel, hogy mennyire kívánjuk az édes ételeket.

5. Lassú sebgyógyulás: A kollagén egy olyan fehérje fajta, amit a testünk állít elő. Nagy szerepet tölt be a bőrünk ápolásában, annak egészségében. Amennyiben ez fehérjehiány miatt nem tud megfelelően működni, úgy a bőrmegújulás sem lesz tökéletes.

6. Rossz koncentrációs képesség: 

Fontos a kiegyensúlyozott vércukor szint, hogy megfelelően tudjunk fókuszálni. Ha ez a szint állandón változik, csökken majd emelkedik, akkor jön létre a "ködös agy jelenség", ami miatt nem tudunk fókuszálni a dolgokra.

7. Energiahiány: A megfelelő protein szint játssza a legfontosabb szerepet abban, hogy megfelelő energiaszintünk legyen a nap folyamán. A fehérjeszegény étkezés izomveszteséghez vezet, ám ennek ellenére hízást okozhat, mivel mással, káros dolgokkal töltjük fel az energiánkat helyette, hogy megfelelően tudjunk működni. 

 

Mennyi proteinre van szükségünk alapesetben? 


A legegyszerűbben úgy tudjuk kiszámolni, hogy testsúlyunkat megszorozzuk 0.8-cal. Tehát egy 80 kilós embernek napi 64g fehérjére van szüksége. Persze ez függ a nemtől, fizikai állapottól, magasságtól és súlytól is. 

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek