Azt már régóta tudni lehet, hogy a túlzásba vitt sófogyasztás árt az egészségnek. Egy újabb kutatás most rámutatott arra, mi történhet még a szervezettel, ha minden ételt megsózunk.
A só, bár kis mennyiségben a szervezet számára elengedhetetlen anyag, ha túlzásba visszük a fogyasztását, azzal nagy kárt okozhatunk a szervezetünkben. Egy kutatás most azt mutatta ki, milyen hatással lehet a szervezetre az, ha minden étkezésnél sót használunk - írta meg a DailyMail.
A megfigyelés során - melynek eredményeit később az amszterdami Európai Kardiológiai Társaság kongresszusán mutatták be -, 395 682, 40 és 70 év közötti brit adatait vizsgálták. Felmérték azt, hogy milyen rendszerességgel sózzák meg az ételüket: a lehetőségek a„soha/ritkán”, „néha”, „általában igen” és „mindig” között váltakoztak. A kutatók ezután 11 éven keresztül követték figyelemmel a tesztalanyokat.
Az eredmények azt igazolták, hogy azoknál, akik ritkábban sózták meg az ételt, 18%-kal kisebb valószínűséggel fordult elő a pitvarfibrilláció, ami egy olyan szívritmuszavar, melynek során a szív nem ritmusosan húzódik össze, ezért a pulzus tapintásakor nem a megszokott lüktetés tapasztalható, hanem ritmustalan pulzációt lehet érezni. Ez azért is veszélyes, mivel a pitvarfibrilláció miatt megváltozik a véráramlás a szívpitvarban, ami így apró vérrög kialakulásához vezethet.
Korábbi kutatások már bizonyították, hogy a túl sok só növeli a magas vérnyomás lehetőségét, ami szélütéshez vagy akár szívinfarktushoz is vezethet - ezzel az új megfigyeléssel arra is fény derült, hogy a magas vérnyomás a szívet is károsíthatja, ami pedig pitvarfibrillációt eredményezhet.
Az egészségünk, és a szervezet megfelelő működése érdekében tehát csökkenteni kell a bevitt só mennyiségét: a szakértők felnőtteknek egy nap maximum 6g fogyasztását javasolják, ami egy teáskanálnak felel meg.