Gond

Figyelmeztet az orvos: ezért ne ropogtasd soha a nyakad!

Létrehozva: 2023.09.11.

Veszélyesebb, mint gondolnánk, ha a nyakunkat ropogtatjuk.

Ki ne szokta volna kiropogtatni a nyakát, ha a hosszú ülés után elgémberedik, vagy ha a párna éjjel megnyomja? Különböző praktikák vannak erre, van, aki csak lassú fejkörzést végez, más pedig a tenyere segítségével feszíti az izmokat. 

nyak, nyaktorna, nyakropogtatás
Fotó: Pexels

Szinte vírusként futott körbe a neten egy TikTok videó, amelyben egy lány a nyakát ropogtatja. Egy orvos, Ever Arias viszont arra figyelmeztet, hogy ez sokkal veszélyesebb, mint gondolnánk. Elmesélte, hogy egy 20 éves páciens kereste fel a kórházat, miután ropogtatta a nyakát. Két nagy reccsenést hallott, utána nagy fájdalmai lettek. 

 

"Megvizsgáltuk és kiderült, hogy nyaki kompressziós törése van. Alapvetően hipermobilitási szindrómát diagnosztizáltak nála, ő pedig ennek ellenére ropogtatta a nyakát, végül eltörte a csigolyáját."

A kisebb kompressziós törést 6-8 hétig viselt nyakmerevítővel lehet kezelni, de a komolyabbakat már meg kell műteni vagy hónapokat kell tölteni merev gipszben. 

Az orvos arra is felhívta a figyelmet, hogy a csontkovácsokkal is óvatosan kell bánni, hiszen többször előfordult már, hogy "rosszul nyúltak a nyakhoz", emiatt a vendégnek agyvérzése lett.

2019-ben egy édesapa azért kapott agyvérzést, mert otthon nyújtásokat végzett és a nyakát is kiropogtatta. Egy ilyen mozdulat után lezsibbadt, nem tudott felállni, ezért kórházba kellett szállítani.

A San Francisco-i Kaliforniai Egyetemen végzett tanulmány azt is megállapította, hogy a nyak ropogtatása növelheti a stroke kockázatát.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek