Akár meddőséget is okozhat, ha nem vesszük észre időben. Sajnos azonban nem egyszerű a jeleket felismerni...
Az inzulinrezisztencia egy igen gyakori, de egyben alattomos betegség, ami sokszor nem derül ki időben. Ennek következményeként számos más egészségügyi probléma léphet fel. A Mokka vendége volt Máthé Andrea klinikai biokémikus, aki részletesen elmondta, mi okozza a betegséget, és miért olyan nehéz felfigyelni rá.
A biokémikus elmagyarázta, hogy az inzulinnak a szervezet anyagcsere folyamataiban van nagyon fontos szerepe, legfontosabb feladata azonban a vércukorszint szabályozása. Amennyiben nem valósul meg az állandó vércukorszint fenntartása, a sejtek "éheznek". Emiatt egyre több inzulint termelnek a hasnyálmirigy bétasetjei, így a vércukorszint ugyan optimális marad, viszont pontosan ezért nagyon nehéz idejében kiszűrni az inzulinrezisztenciát. Ráadásul a tünetei a betegségnek teljesen általánosak, vagy akár külön-külön is jelentkezhetnek: ezek közé tartozik a test egyes részein megerősödött szőrzet, az éjszakai izzadás, vagy a hajhullás. A következményei a késői felismerésnek nagyon súlyosak lehetnek: nők esetében ilyen lehet a meddőség kialakulása. Sok beteg csak azután jön rá, hogy valami baj van, amikor nehezítetté válik a teherbeesés.
Amikor a már a következmények vannak, akkor fordulnak orvoshoz a páciensek általában, és akkor kezdik el vizsgálni, hogy ezek mögött van-e inzulinrezisztencia
– hívta fel erre a figyelmet Máthé Andrea.