Ha stresszes életet élünk, nagyobb eséllyel fordul elő, hogy felkelünk éjszaka.
Sokan riadnak fel éjjel három óra körül, aztán nem tudnak visszaaludni, mert azon kezdenek el gondolkodni, ami napközben is leginkább foglalkoztatta őket. Greg Murray pszichológus és kutató szerint ez azért van, mert éjszaka felerősödnek a szorongásaink, és ez áll az álomból való felriadás hátterében is - írja a Mindmegette.
Testünk éjjel 3-4 óra környékén ér egy fordulóponthoz, ugyanis ilyenkor kezd el emelkedni a testhőmérséklet, csúcspontjára ér az alvási ciklust irányító melatonin nevű hormon szintje, valamint a stresszhormon (kortizol) szintje is nőni kezd. Az agyunk hajnali 3-kor nem a megoldásokat keresi a problémáinkra, éppen ellenkezőleg, előtör bennünk az aggodalom. Azok a vélt vagy valós hibák, amelyeket elkövettünk, felerősödhet a megbánás, az egzisztenciális félelem.
Ha stresszes életet élünk, nagyobb eséllyel fordul elő, hogy felriadunk és aztán órákig forgolódunk az ágyban. De a szakértő szerint az is feléredhet, aki nem stresszel, csak ezekre reggel már nem is emlékszik.
A pszichológus kutató szerint, ha sokszor ébredünk fel éjszakánként, érdemes szakértőhöz fordulni. Ugyanis az álmatlanság hosszú távon összeköthető a depresszióval is.