pszihó

Ezekkel a trükkökkel valósíthatjuk meg minden újévi fogadalmunkat

Bors

Létrehozva: 2024.01.07.

Szilveszter éjjelén, amikor éjfélt üt az óra, szinte mindannyian fogadalmat teszünk. Ez az év más lesz, mint a többi! Vagy mégsem?

Hány újévi fogadalmat tettünk már életünkben? Ebből mennyit teljesítettünk sikeresen? Az igazság az, hogy ezeknek az elhatározásoknak kevesebb mint 10%-át sikerül valóban betartani - írja a Fanny Magazin

2024, újév, szilveszter
Ezekkel a trükkökkel mindent betarthatunk / Fotó: Pexels

Miért pont most?

Valójában bármelyik napon tehetnénk egy elhatározást arra, hogy valamin változtatunk, de az új év kezdete nagy jelentőséggel bír szinte mindannyiunk életében. Mivel a világon mindenki nagyjából ugyanazon a napon éli meg az új évet, ez egy olyan pillanat, amikor jól tudjuk, hogy az emberek ilyenkor visszatekintenek az előző évre, és azon gondolkodnak, hogyan javíthatnának az életükön az új évben. Ebből következik, hogy mi is különösen erős vágyat érzünk a fogadalomra. Olyan ez, mint valami kötelező szertartás. Szinte feszengünk, ha éjfélkor csak állunk a pezsgőspohárral a kezünkben, és nem teszünk semmilyen ígéretet. Legyen szó fogyásról, az adósságok kifizetéséről, arról, hogy új hobbit, sportot találunk magunknak, vagy többet foglalkozunk a szeretteinkkel. Akkor és ott úgy érezzük, hogy amit eltervezünk az úgy is lesz! Sok újévi fogadalom az új szokások bevezetéséről, kialakításáról vagy a meglévők megváltoztatásáról szól. A szokások azonban automatikus reakciók. Reggel felkelünk, és megállunk a kávéfőző előtt, vagy a kedvenc kávézónknál, ahol bedobunk egy sütit és lattét. Munka után hazamegyünk és leülünk a tévé elé. Talán a napi rutin közben eszünkbe sem jut, hogy nem ezt ígértük magunknak. Aztán este, amikor ágyba bújunk, és átgondoljuk a napunkat, rádöbbenünk, hogy ma sem változtattunk semmit az életünkön.

Nem lehetetlen!

Pontosan tudjuk, hogy az eddigi újévi fogadalmaink nagyrészt kudarcba fulladtak. De még ha tisztában is vagyunk azzal, hogy az elhatározások sikerességi aránya igen alacsony, minden új év reményt ad nekünk arra, hogy ezúttal végre betartjuk az elhatározásainkat.

A közhiedelemmel ellentétben nem nehéz megváltoztatni a szokásokat, ha ezt a tudomány alapján tesszük. Gondoljunk bele: Már szó szerint több száz vagy akár több ezer szokást hoztunk létre az életünk során, amelyek most is megvannak, és még csak nem is emlékszünk rá, hogyan kezdődtek. Tehát a szokások létrehozása nem is olyan nehéz, különben nem lenne ennyi! Egy új szokás létrehozásához 6 lépést kell követnünk

 – árulja el dr. Makai Gábor pszichoterapeuta.

1. Képesek vagyunk rá!

Az első és legfontosabb lépés, hogy higgyünk magunkban. Ha úgy állunk hozzá, hogy nekünk ez úgy sem sikerül, akkor nem is fog. Nézzünk a tükörbe, és ha lehet, akkor hangosan mondjunk lelkesítő mondatokat: Készen állunk a változásra. Meg tudjuk csinálni. Fontos, hogy jelen időben fogalmazzunk, ne jövő időben, mert akkor azt tudatosítjuk magunkban, hogy majd, valamikor, egyszer. Azaz soha.

2. Magunkért tegyük

Jó, ha az elején tisztázzuk: Csak olyan vágyat tudunk megvalósítani, ami nekünk fontos, mi vágyunk rá. Tehát, ha azért akarunk lefogyni, mert a barátnőink mind soványabbak nálunk, vagy azért, hogy a párunk elégedett legyen velünk, akkor ez a terv hiábavaló. Csak olyan célt tudunk elérni amit mi akarunk igazán. Például: azért akarunk lefogyni, hogy felvehessük azt a bizonyos ruhát. Azért akarunk egészségesebben étkezni, hogy jobban érezzük magunkat a bőrünkben. Azért akarunk rendszeresen sportolni, hogy jobb legyen az állóképességünk.

3. Legyünk konkrétak

Az egyik legnagyobb probléma az újévi fogadalmakkal az, hogy gyakran olyan hatalmas változásokat tervezünk, mint például az étkezési szokásaink megváltoztatása, több alvás, vagy egy új nyelv megtanulása. Az elképzelés általában az, hogy valami nagy, átfogó változásnak kell lennie. De ne tegyünk olyan ígéreteket, hogy például egészségesen fogunk étkezni. Ez egy rettenetesen összetett dolog, és ezért nem is tudjuk így ebben a formában kivitelezni. Mondhatni lehetetlen. Kicsiben gondolkodjunk! Mondjuk azt, hogy nem eszünk sem fehér lisztet, sem fehér cukrot. Máris könnyebb betartani. Vagy ne tegyünk olyan ígéretet, hogy többet fogunk mozogni. Minél? Mikor? Mit? Hogyan? Konkrétan határozzuk meg magunknak, hogy mondjuk naponta sétálunk fél órát, vagy hétfőn, szerdán, pénteken 5-6-ig tornázunk. Ha nyelvet szeretnénk tanulni, ne azt mondjuk, hogy megtanulok japánul, hanem azt, hogy minden nap megtanulok egy új szót vagy kifejezést.

4. Újat a régihez

Találjunk a napi rutinunkban egy olyan szokást, ami már jól bevált, például, ha reggel kávéval indítottuk a napot, akkor azt cseréljük le egy zöld turmixra. Ha eddig tornáztunk napi fél órát, akkor emeljük 40 percre. Ha eddig lifttel mentünk fel az emeletre, mostantól használjuk a lépcsőt. Ha eddig vacsora után a telefonunkat nyomkodtuk, akkor mostantól ahelyett, hogy a közösségi oldalakat pörgetnénk, keressünk rá egy új szóra abból a nyelvből, amit meg szeretnénk tanulni. Hallgassuk meg, hogy kell kimondani, mondatba foglalni, leírni. Mivel egy szokást próbálunk létrehozni, 7 alkalommal kell gyakorolnunk az újat ahhoz, hogy az megragadjon bennünk, és legalább 12 napig kell kitartóan alkalmaznunk ahhoz, hogy szokásunkká váljon. Utána már sokkal könnyebb lesz minden!

5. Tudatosítsuk a miértet

Minden reggel, amikor felébredünk, és a szokásos módon megtervezzük a napunkat, szerepeljen benne az újévi elhatározásunk is, de úgy, hogy társítsuk mellé az okot, amiért ezt a fogadalmat tettük. Például azért szeretnénk megtanulni egy nyelvet, hogy a nyaralás alatt tudjunk rendelni magunknak egy ételt vagy útbaigazítást tudjunk kérni. Ha szeretnénk lefogyni X kilót, akkor akasszuk ki a szekrényajtóra az áhított ruhát, amelybe szeretnénk belefogyni. Fontos, hogy minden nap szembesítsük magunkat azzal, hogy milyen jutalmat kapunk, ha kitartunk az elhatározásunk mellett.

 

6. Írjunk emlékeztetőt

Ragasszunk egy matricát a kávéfőzőre: ma zöldturmixot iszunk, nem kávét. A sétálós cipőnkre: a mai séta teljes ideje 30 perc. Írjunk egy cetlit és tegyük a kulcsunkhoz: a lépcsőt használjuk, nem a liftet. A monitorunkra: mi lesz a mai idegennyelvű szavunk? Ha napi vagy heti rendszerességgel szeretnénk sportolni, akkor állítsuk be a telefonunkat jelzésre, hogy melyik nap hány órakor kell elkezdenünk a tornát, jógát, futást, kondizást, bármit, amit elterveztünk. Persze fontos, hogy olyan mozgásformát válasszunk, amit szívesen csinálunk. Ne erőltessünk magunkra olyat, amit eleve utálunk vagy távol áll tőlünk, mert azt biztos, hogy nem tudjuk hosszú távon csinálni.
 

Dicsérjük meg magunkat!

Minden nap, amikor teljesítettük a kitűzött célt, ne felejtsük megdicsérni magunkat. Nyugodtan veregessük meg a saját vállunkat, mosolyogjunk a tükörbe, és feküdjünk le azzal a gondolattal: Ma is sikerült!

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek