Az ünnepek után gyakran szembesülhetünk azzal, hogy túl sok étel került az asztalra, amit nem sikerült néhány nap alatt elfogyasztanunk. Tippjeink segítségével megmentheted a maradékot, mielőtt az a szemetesben landolna.
A megmaradt ételeket tegyük a hűtőbe vagy a fagyasztóba és gondoskodjunk róla, hogy megfelelő hőmérsékleten tároljuk őket! Ezt a gépeken manuálisan is be tudjuk állítani. Nagy mennyiségű, illetve könnyen romlandó élelmiszerek esetében a hűtőt javasolt nulla és 5 °C közé tenni. A fagyasztót érdemes -18 °C-on tartani – javasolja cikkében a Fanny magazin.
Figyeljünk rá, hogy a hűtőnk mindig átlátható legyen, így belepillantva azonnal észrevehetjük, hogy miből válogathatunk! Érdemes külön elrakni a húsokat, a köreteket és a szószokat. Minden maradékot alaposan fóliázzunk be vagy tegyünk dobozba, elkerülve, hogy a mikrobaktériumok megtelepedhessenek rajta!
A ránk maradt ünnepi fogásokat újra felhasználhatjuk. A maradék rizsből készíthetünk tejberizst, a krumplipürét hasznosítva pedig krokettet tálalhatunk. A sült húst tehetjük szendvicsbe, de széttépkedve, fűszerek hozzáadásával gyrosként is az asztalra kerülhet. Ha a húslevesből már nem jut elég mindenkinek, forraljuk fel és adjunk hozzá rizst! Az elkészült egytálételt zöldségek hozzáadásával gazdagabbá tehetjük.
Vigyázzunk arra, hogy még az ételek lejárta előtt fogyasszuk el őket! A sült húsok többsége és a levesek a hűtőben 5 °C-on tárolva és megfelelően csomagolva általában 2-3 napig ehetők. A mélyhűtőben az élelmiszerek egy része akár egy hónapig is eláll, így a rakott káposzta vagy a halászlé később is ízletes fogás lehet. Érdemes minél előbb eldönteni, hogy lefagyasztjuk-e őket. Mielőtt újra az asztalra kerülnek a maradékok, minden esetben győződjünk meg róla, hogy nem romlottak meg!
A tej- és tojástartalmú fogások igen kényesek. Ennek függvényében a majonézes salátával is érdemes vigyáznunk. Ha meg akarjuk menteni, együk meg minél hamarabb, ugyanis 3-4 napon túl már valószínűleg nem lesz jó. Inkább készítsünk többször kis adagokat, hogy mindig frissen tálaljuk!
A hűtőben tartott ételeket mindig alaposan melegítsük vagy forraljuk fel, mielőtt elfogyasztjuk! Ezzel elkerülhetjük a baktériumokat.
Habár nagyon sokan szeretik a mézeskalácsot, előfordul, hogy ez az édesség sem fogy el. A megkeményedett darabokat akár ki is díszíthetjük, ezáltal jövő karácsonykor dekorációként jó szolgálatot tehetnek nekünk. Csomagoljuk be alaposan és tároljuk pára- és nedvességmentes helyen, hogy elkerüljük a penészedést! Ha inkább elfogyasztanánk őket, kenjünk lekvárt két darab közé és együk meg linzerként!
A megmaradt bejglit mákos gubaként is újragondolhatjuk. Vágjuk 1 cm vastag szeletekre és tegyük a kivajazott tepsi aljába! Almával vagy aszalt gyümölccsel ízlés szerint megbolondíthatjuk. Készítsünk pudingot, majd öntsük a tetejére! Akár több réteget is egymásra tehetünk. Ha maradt némi dióreszelék az ünnepi sütögetés után, a végén hintsük meg vele az ételt, majd süssük meg 180 fokon!
Ha mi már nem bírjuk megenni az elkészített ünnepi fogásokat, más lehet, hogy szívesen fogyasztana belőlük. Szervezzünk batyus bulit, ahová a meghívottak is magukkal hozhatják a náluk megmaradt menüt, így mindenki találhat az ízlésének megfelelő falatokat! Ráadásul másoknak sem kell attól tartania, hogy a maradék a szemetesben végzi!
Számos helyen rendeznek az ünnepek után „morzsapartit”, ahová elvihetjük a megmaradt ételt, melyet odaadnak a rászorulóknak. Mivel az adományozás eltérő időpontokban történhet, érdemes tájékozódni róla a város, kerület, illetve település internetes oldalán.