Új tanulmány látott napvilágot a témában. Mutatjuk mire jutottak a kutatók.
Örök dilemma, hogy a vécét hogyan kell lehúzni. Sokan nem csukják le a deszkát öblítés közben, míg mások a baktériumok kifröccsenésétől tartva inkább lehajtják azt és csak utána nyomják meg a gombot.
Nos tovább már nem kell találgatni, ugyanis a szakemberek egy újabb kutatást végeztek, amely most pontot tesz a vitás kérdés végére. A válasz pedig sokak vécélehúzási szokását megváltoztathatja ezután. Íme az eredmény:
Az Arizonai Egyetem tudósai nekiláttak a feladatnak, hogy kiderítsék, vajon a WC-deszka lehúzás előtti lecsukása csökkentheti-e a szennyeződést a fürdőszobában. A vécé a levegőben terjedő baktériumok és vírusrészecskék melegágya az úgynevezett vécécsóváké - mikroszkopikus részecskék, amelyek a vécé lehúzásakor a levegőben szállnak.
A szakértők abban már régóta egyetértenek, hogy a WC-ülőke lecsukása segíthet a kórokozók elleni védelemben. Viszont most nem találtak bizonyítékot arra, hogy a vécédeszka lezárása csökkentené a baktériumok és a szennyeződések terjedését. Az eredményeiket az American Journal of Infection Control című folyóiratban tették közzé.
A kutatás megállapította, hogyha öblítés előtt fertőtlenítőszert vagy vécécsésze-tisztítót teszel a WC-kagylóba, akkor azzal jelentősen csökkentheted a szennyeződések kialakulását. A tanulmány ugyanakkor egy másik dologra is rávilágított, mégpedig arra, hogy a vécék milyen koszosak, amikor lehúzzák őket.
A szakértők egy élénkzöld lézerrel világították meg a csésze feletti levegőt, ekkor látni lehetett, hogy mennyi kórokozó jut ki a WC-ből minden egyes öblítéskor. A vécé-csóvák terjedhetnek a fürdőszoba levegőjében, és potenciálisan veszélyes baktériumokat, például kólibaktérium vagy más vírusokat, például norovírust is hordozhatnak - írja a The Sun.