Nagyon népszerű lett ez az időszakos böjt.
Az időszakos böjtről talán már hallottál, de ennek is létezik több fajtája. Az egyik az 5:2 módszer, ami azt jelenti, hogy 5 napon át a megszokott módon táplálkozol, 2 napon át pedig jelentősen kevesebb kalóriát viszel be a szervezetedbe.
Az egész lényege tehát, hogy öt normál táplálkozással töltött napból, és kettő, nők esetében 500, férfiak esetében 600 kalóriát engedélyező napból áll össze a hét - írja a dietaesfitnesz.hu. Hogy melyik két napot választod az emésztőrendszered „pihentetésére”, mindegy, lényeg, hogy ne egymást követő napok legyenek. Lehet, hogy elsőre nagyon kevésnek tűnik a megengedett kalóriamennyiség, de mindössze két napról van szó, így az enerváltság, energiavesztés nem veszélyeztet.
A minimális kalóriabevitelnek köszönhetően ezeken a napokon a szervezet tisztító üzemmódba kapcsol: az inzulin- és a leptinszint nagyon gyorsan csökken, a szervezet újraépíti a sejtjeit. A leptin a hipotalamuszban és más agyi régióban termelődik, ahol elsősorban a táplálékfelvétel visszaszorításáért és az energiafelhasználás stimulálásáért felelős. Minél magasabb a leptinszint, annál kevesesbbet eszünk, ám ez csak normál testsúly esetében igaz. A súlyfelesleggel rendelkezők esetében azonban szinte mindig kialakul a leptin iránti érzéketlenség. Vagyis nem lesz szabályozva a táplálékbevitel, sokkal lassabban tudatosul bennük a teltségérzet, és a túlevés csapdájába kerülhetnek.
A fennmaradó 5 napon a fogyás érdekében kövessünk egészséges, kb. 1500 kalóriás étrendet. Javasolt minél több friss zöldség és gyümölcs, hosszan felszívódó, rostban gazdag szénhidrátok, sovány húsok fogyasztása. Kerülni kell a cukros üdítőket, gyümölcsleveket, az édességeket és a fehér lisztből készült ételeket. Köretként fogyasszunk lehetőség szerint fele-fele arányban például barna rizst, quinoát, bulgurt és zöldségeket vagy salátaféléket.
Természetesen mindenkinek saját magának kell eldöntenie, képes-e két napot kibírni, vagy más diétát választ. Nagyon fontos, hogy mielőtt belevágnál, egyeztess a háziorvosoddal vagy egy dietetikussal.