Máshol van a baj, mint gondolnánk.
Biztosan mindenkinek ismerős az érzés, mikor valakit meglátunk, és egyből feláll a hátunkon a szőr, annyira nem bírjuk azt a személyt elviselni, de valójában nem igazán tudjuk megfogalmazni, hogy pontosan miért is van ez. Nos, mint kiderült, könnyen lehet, hogy nem bennünk van a hiba, hanem az "utált" személyben.
Két pszichológus, Noah Eisenkraft és Hillary Anger Elfenbein még 2010-ben írtak egy tanulmányt az általuk "hatásos jelenlét"-ként emlegetett jelenségről, ami arról szól, hogy egyes emberek tudtukon kívül nagy hatást gyakorolnak a környezetükre – vagyis: ha ők feszültek, szomorúak, akkor képesek a mellettük lévő emberekre is "ráragasztani" ezeket az érzéseket.
Ezért lehet az, hogy egyes emberek jelenlététől teljesen kivagyunk, hiszen mélyen belül érezzük, hogy nem jó, ha ott van velünk.
Ennek a gyökere pedig a szakemberek szerint az, hogy az adott illető nem kommunikálja jól az érzelmeit, csupán "átadja" őket, erre pedig tudat alatt sokan nagyon rosszul reagálnak, ezért másznak a falra az ilyen személyektől.
A jó hír viszont az számukra, hogy van megoldás, ugyanis ha ezek az "utált" emberek olyan szituációkat kreálnak maguknak, amikben tudják, hogy boldogok, felszabadultak, akkor pozitív érzéseket is tudnak közvetíteni a környezetük felé, így egy idő után elmúlhat az a feszültség, amit sokan éreznek irántuk.