Ha ezt elolvasod, soha nem veszel zöldségeket a boltban.
Társasházban sem kell lemondanunk a friss, otthon termesztett zöldségekről. Bár az erkélyek általában kisebbek, ha ügyesen kihasználjuk a területet az egész családot elláthatjuk a saját terméseinkkel - írja a Fanny Magazin.
1. Hová süt a nap?
Elsőként mérjük fel, hogy az erkély milyen gyakran kap napfényt. Ha déli vagy nyugati fekvésű, ültethetünk paprikát, paradicsomot, uborkát vagy padlizsánt. Félárnyékos helyre olyan növényt válasszunk, amelyeket levelekért és szárakért termesztünk, például a fejes salátát, endíviát, borsót vagy a spenótot.
2. Lépcsőzetesen felfelé
Kisebb teraszra válasszunk olyan zöldségeket, amelyek kisebb helyet foglalnak, de sok termést hoznak. Ilyen például a paprika, a retek, a spenót, a cukkini, a futóbab vagy az uborka. Még több helyet nyerhetünk, ha az edényeket lépcsőzetes állványra tesszük, így ráadásul a növények sem árnyékolják egymást.
3. Nyúljon az ég felé!
Fontoljuk meg a futó zöldségek termesztését is! A koktélparadicsom, csilipaprika és futóbab könnyen futtatható vékony karóra, ami segít terjeszkedni felfelé. Fontos azonban, hogy időben gondoskodjunk a megfelelő támasztékról, enélkül ugyanis a növények könnyebben megbetegedhetnek.
4. Elférnek egymás mellett
A virágládák előnye, hogy több, különböző zöldségfajtát ültethetünk egymás mellé. Arra figyeljünk, hogy ezekbe csak sekély gyökérzetű növényeket ültessünk. A korlát belső felére erősítsük a ládákat, így megelőzhetjük, hogy a szél belekapjon vagy egy erősebb vihar leszakítsa a helyükről.
5. Használjuk ki a falakat
A falra is felszerelhetünk virágcserepeket és kaspókat. Ha több órán át süt a nap, jó választás lehet a különböző fűszernövények termesztése, például a metélőhagyma, a bazsalikom, a petrezselyem, a majoránna vagy a csilipaprika. Ezek a növények kis helyen is nagy termést hozhatnak.
6. Ültessünk zsákba
A burgonya kis területen történő termesztésére találták ki a termesztőzsákot, de alkalmas más zöldségek, fűszernövények és gyümölcsök nevelésére is. Általában PVC-szövetből készülnek, amely átengedi a vizet és a levegőt, így a növények egészségesen fejlődnek benne. Szezon végén könnyedén összehajtható, így tárolása is kevés helyet igényel.
7. Hajolgatni sem kell
Ha nem szeretnénk állandóan kerülgetni a ládákat, praktikus megoldás lehet az emelt ágyás. Előnye, hogy kertészkedés közben nem kell hajlonganunk. Lehetőleg kisebb termetű, gyorsan fejlődő és folyamatosan szedhető növényeket ültessünk, mint például a retek, a zöldbab vagy a cékla. Egyik oldalra kerüljenek a magasabb zöldségek, például a paradicsom és a paprika, így nem árnyékolják a kisebbeket, például az alacsonyra növő rukkolát és a retket.
8. Takarjuk el a csupasz részeket
A kúszónövények előnye, hogy a falra is felfuttathatjuk, ezáltal kihasználva a helyet. Az uborkát, borsót és cukkinit ültessük egy falra szerelt futtatórács elé, vagy tegyünk rácsokat a földbe. Fontos, hogy a szerkezet stabilan álljon, és megfelelően kötözzük ki a hajtásokat, hogy ne sérüljenek meg vagy ne boruljanak fel egy erős viharban.
9. Még a plafonról is lógnak
Függőkosarakba olyan zöldségféléket ültessünk, amelyek termései fürtökben lógnak, például a csüngő paradicsom- és szamócafajták, vagy olyanokat, amelyek viszonylag kisméretűek maradnak, mint a spenót, zöldbab, borsó vagy többször vágható levélsaláta.