Nem is hitted, milyen sokoldalú növényről van szó!
Nemcsak az anyák napjára szánt csokorban van helye ennek a csodás színű virágnak, hanem érdemes akár különféle finomságokat is készítenünk belőle, hiszen ehető és mennyei az íze! A Fanny magazin összegyűjtötte, mi mindenre jó a konyhában az orgona.
1. Cukros praktika
Az orgonás cukorral a desszerteket is feldobhatjuk. Nincs más dolgunk, mint szedni egy csokor virágot, de ügyeljünk, hogy olyan helyről gyűjtsük, ahol biztosan semmilyen városi szennyeződés nem érte. Ne mossuk meg a szirmait, csak rázzuk le alaposan, és rétegezzük őket kristálycukorral egy befőttesüvegben vagy zárható üvegedényben. Tartsuk száraz, hűvös helyen legalább egy hétig. Végül a cukrot szitáljuk ki az orgona közül.
2. Szenzációs szirup
Forraljunk fel 1 liter vizet, adjunk hozzá 750 gramm nádcukrot, főzzük addig, amíg a cukor fel nem olvad, majd adjunk hozzá 30 gramm citromsavat és 1-2 felkarikázott citromot. Körülbelül 20 gramm orgonavirágot tegyünk egy zárható edénybe, majd öntsük rá a langyosra hűlt cukros folyadékot. Hagyjuk állni a lezárt edényt legalább három napig hűtőben, majd szűrjük le és töltsük kisebb üvegekbe.
3. Színes és hűsítő
Szedjünk le némi virágot a szárról, tegyük őket jégkockatartóba, öntsünk rájuk vizet, majd helyezzük a mélyhűtőbe. Ennél stílusosabban nem is tudunk feldobni egy jeges teát vagy valamilyen könnyed limonádét, esetleg egy koktélt.
4. Ajándékba is adhatjuk
Csupán néhány hozzávalóból akár egy likőrt is készíthetünk. Első lépésként öntsük le 8 csésze orgonaszirmot 4 csésze vodkával, és hagyjuk egy hétig állni. Majd készítsünk egy szirupot, amihez fel kell forralni 2 csésze vizet, feloldani benne 2 csésze cukrot, és miután kihűlt, hozzáadni 1 kanál a citromlevet is. Végül szűrjük le a vodkát és keverjük össze a cukros sziruppal. Ajándéknak is kitűnő lesz.
5. Mézesen lesz az igazi
Izgalmas orgonamézet is alkothatunk, amihez annyi a dolgunk, hogy egy üveg házi mézbe néhány kisebb szál friss orgonát teszünk, és körülbelül egy hónapig száraz, hűvös helyen állni hagyjuk. Ízesíthetjük vele a teánkat, de akár pirítósra kenve vagy desszertekbe is tökéletes.
6. Tavaszi frissítő
Szedegessük le az orgonaágról a virágokat, és ügyeljünk arra, hogy a zöld részek ne maradjanak rajtuk. Körülbelül 1 csészényire lesz szükségünk. Közben egy edénybe öntsünk 1 csésze vizet és 1 csésze cukrot, forraljuk fel, majd dobjuk bele a virágot és főzzük 5-7 percen keresztül. Csavarjuk bele egy citrom levét, hagyjuk kihűlni, és öntsük csatos üvegekbe.
1. A fürdőben is van helye!
Tegyünk tele egy 1 literes befőttesüveget leszedegetett orgonavirággal, majd melegítsünk fel valamilyen növényi olajat körülbelül 40 fokra, és öntsük rá a virágokra, hogy ellepje azt. Zárjuk le az üveget, és hagyjuk állni két napig. Ezután szűrjük át az olajat, melegítsük fel újra, és ismét öntsünk le vele egy adag virágot. Ezt is hagyjuk állni 2-3 napig, és szűrjük le. Az így kapott olajat belekeverhetjük a megszokott testápolónkba, samponunkba.
2. Megtiszítja a levegőt
Az olajat párologtatóba is tehetjük, hiszen amellett, hogy igazán kellemes illatot biztosít, még antibakteriális hatással is rendelkezik, emellett segít megtisztítani a szoba levegőjét. Ráadásul nyugalmat áraszt és kiváló stresszűző.
3. Üvegbe zárt aroma
Ha szeretnénk sokáig megőrizni erőteljes illatát, akkor a legegyszerűbb, ha potpourrit készítünk belőle. Vágjunk le néhány ág orgonát, szedegessük le a virágait, terítsük őket egy tálcára, majd szárítsuk ki, napfénytől védett, hűvös helyen. Ha már teljesen megszáradtak a virágok, tegyük őket üvegedénybe, és akár némi durva szemű sóval is rétegezhetjük.
4. Illatos szappan
Olvasszunk fel gőzfürdő felett egy glicerin szappantömböt, amíg folyóssá nem válik, majd keverjünk el benne leszedegetett orgonavirágokat. A masszát öntsük egy formába, például egy régi szappantartó is megteszi vagy egy tégely teteje, és hagyjuk megkeményedni.
5. Mennyei bőrradír
Fél bögre orgonavirágot keverjünk össze 1 bögre kristálycukorral, tegyük egy befőttesüvegbe és sötét, hűvös helyen hagyjuk állni három napig. Ezután szitáljuk ki a cukrot, amiből bőrradírt is készíthetünk: keverjük el egy kis adagot némi kókuszolajjal, és zuhanyzás közben masszírozzuk át vele a bőrünket.
6. Immunerősítő keverék
Még gyógyító hatású tinktúrát is készíthetünk belőle. Ehhez egy fél literes üvegbe szórjunk elegendő virágot, öntsünk rá annyi vodkát, amennyi ellepi. Majd három-négy héten át hagyjuk állni hűvös, sötét helyen, végül szűrjük le. Az így kapott tinktúrából naponta háromszor 30 csepp fogyasztható az étkezések előtt.
7. Elűzheti a fájdalmat
Ez a tinktúra külsőleg is alkalmazható például fájó ízületekre, reumára, zúzódások és ütődések kezelésére. Ehhez 1/3 pohárnyi tinktúrát hígítsunk fel vízzel, nedvesítsünk be vele egy fáslit, és helyezzük a fájós részekre.