A szakértő elmondta, hogy a telefon esti görgetése valóban befolyásolja-e az alvást.
A jó alvás mindenre gyógyír. Sokan viszont azt hiszik, hogy az okostelefonjuk által kibocsátott kék fénynek köszönhetően nincs részük ilyenben, ezt a kérdést tette most rendbe Stuart Peirson, az Oxfordi Egyetem professzora.
Az alvás egy összetett folyamat. Technikailag az okostelefonok kék fénye befolyásolhatja az alvást, de ezek a hatások kicsik, hacsak nem használja valaki órákon át a telefont
– fogalmazott a szakértő.
Kifejtette, hogy a szem olyan receptorokat tartalmaz, amelyek befolyásolják az alvás-ébrenlét ciklusunkat, és ezek nem csak a kék fényre, hanem a vörösre és más hosszú hullámhosszokra is érzékenyek. Ez arra utal, hogy nem a fény színe a fő probléma. Ehelyett az intenzitás és időtartam a legfontosabb. Tekintettel arra, hogy a telefonok képernyője viszonylag halvány – a nappali fény 1000-szer erősebb –, az alvásra gyakorolt hatásuk nem feltétlenül olyan zavaró, mint azt az emberek gyakran feltételezik.
Más tanulmányok is alátámasztják ezt. Stephanie Romiszewski alvásszakértő azonban inkább azt hangsúlyozta, nagyon fontos, hogy minden nap nagyjából ugyanabban az időben keljünk fel.
Minél többet fekszünk, annál inkább azt tanítjuk az agyunknak, hogy valójában pár órával több alvásra vágysz... összezavarod az agyad
– idézi az alvásszakértőt a Mirror.