Nem csak az illatuk miatt érdemes otthon tartani belőlük. Erre is használható.
Mint ahogy arról már beszámoltunk, kíméletlenül beköszöntött a tél. Ám a hideg és ez a megfázós időszak megterheli a szervezetet.
Ezekkel a téli fűszerekkel azonba védekezhetünk ellene, sőt még fiatalodhatunk is velük. Ráadásul jó hír az is, hogy ennek a szívmelengető és gyerekkort idéző illatnak igazából nincs közvetlenül köze a hizlaló édességhez. Mutatjuk melyek ezek:
A karácsonyi időszak örök klasszikusa enyhén csípős, mégis édeskés íze miatt éppúgy illik az édes, mint a sós ételekhez. A gyerekek kétségtelenül a mézeskalácsban vagy valamilyen almás süteményben értékelik majd legjobban, de alma-, körte- vagy szilvabefőttben, gyümölcslevesben, sőt gyümölcssalátában is belecsempészheted az étrendjükbe. A húsok pácolásához remek fűszer, különösen a bárány- és a marhahúshoz illik. Sőt a paradicsomos vagy rizsételekbe is tehetsz egy keveset belőle. Pikáns, ezáltal melegítő hatása miatt hatékony a nátha ellen, a téli fűszerek közül ez csillapítja a fájdalmat, baktérium- és gombaölő. Diéta alatt is hasznát veheted, mert nem csak hogy nincs benne kalória, de kiváló zsírégető, segít a glükóz lebontásában, ezzel a vércukorszintet szabályozza. Az izomlázat csökkenti, vágyfokozó hatásával pedig forróságot csempészhet a fagyos éjszakákba.
A süteményeken, gyümölcsleveseken és a forralt boron túl mártásokat, húspácokat és savanyúságokat is ízesíthetsz ezzel a kis szárított rügyecskével. A zöldségekkel is jóban van, íze különösen jól megy a sütőtökhöz vagy más tökfélékhez. Intenzív, égető aromája és étvágygerjesztő hatása miatt figyelj az óvatos adagolására!
Illóolaja fertőtlenít, csillapítja a fájdalmat, és görcsoldónak is kiváló. Alkalmazzák bélrendszeri fertőzések kezelésére, és a köhögés, az asztma, valamint a mellhártyagyulladás ellen is hatékony fegyver.
Süteményekbe leginkább őrölve, díszítéshez kandírozott formában használd, de figyelj rá, hogy nagyon keveset csippents belőle, mert erős, csaknem csípős az íze. Húsokhoz vagy szószokhoz, más főtt ételekhez frissen reszeld. A téli fűszerek közül ezt kombinálhatod fahéjjal, dióval, almával vagy mézzel, de magában, forró vízben áztatva vagy tealevéllel összeforralva is kitűnő frissítő.
Az egyik legjobb ellenszere a hányingernek, legyen az akár utazási rosszullét vagy terhesség miatt, de beválik a megfázásos panaszok enyhítésére vagy koleszterinszint csökkentésére is. Nagyon jó immunerősítő, mérsékli a lázat, ráadásul javítja a memóriát, és élesíti az érzékeket. Ha csak a jótékony hatására vágysz, akár frissen is rágcsálhatod.
Süteményekhez inkább a szerecsendió virágként ismert, finomabb magköpenyt, sós ételekhez pedig a magot, lehetőleg frissen reszelve használd. Kitűnő burgonyás ételek ízesítéséhez, de a bárányhúshoz vagy a halakhoz is, és meglepően jól harmonizál a spenót ízével. Babhoz, padlizsánhoz és káposztás ételekhez is illik, a besamel mártáshoz pedig egyenesen elengedhetetlen.
A téli fűszerek közül ez semlegesíti az ünnepi időszakban gyakori túlzott édesség- és alkoholfogyasztás miatt előforduló savtúltengést, és javítja az emésztést. Élénkítő hatása mellett elűzi a téli depressziót is. Vigyázz, hogy ne vidd túlzásba a használatát, mert akkor mérgező lehet.
A lekváron és kompóton kívül főzelékek és mártások ízesítésére is kiváló. Ha húshoz szeretnéd kipróbálni, szórj bele egy kicsit a raguba, vagy használd egészben töltött csirkéhez, kacsához, de akár halhoz, bárányhoz vagy marhához is. Jól kombinálható a gyömbérrel, a fahéjjal, szegfűszeggel és borssal, és nem utolsósorban dekorációként is lenyűgözheted vele a családot. Gyulladáscsökkentő ereje miatt hatékony köhögéscsillapító, emellett segíti az emésztést, oldja a görcsöket, és jót tesz az idegeknek. Vértisztító hatásán túl jó epebántalmakra, a csecsemőknél és gyerekeknél pedig kólika gyógyítására is alkalmas - írja a Diéta és Fitnesz.