Első ránézésre biztosan mindenkinek az jut eszébe, hogy de finomak lehetnek ezek a bon-bonok. A látszat viszont csal! Csokoládé helyett, ugyanis papírhulladékból készülnek, virág- vagy fűszermagokat rejtve…
Büszkén mutatja, hogy karácsonyra és a téli időszakra több újdonsággal is készülnek, például hópihe formájú mag-csomaggal. Hagara-Nagy Nóra sokáig újságíróként dolgozott, majd álmodott egy nagyot és megalapította a saját márkáját a Seed Bonbon Handmade-et - írja a Fanny magazin.
Éppen nyolc évvel ezelőtt, a karácsonyi szünetben kezdett el komolyabban gondolkodni azon, hogy a munkáját felváltaná egy kézzelfoghatóbb, saját gyártású termék előállítására.
Az ötlet évek óta gyűjtött inspirációk, gondolatok mentén született
– árulja el. – Ami biztos volt, hogy legyen maximálisan környezetbarát, kapcsolódjon a növényekhez, adjon élményt, legyen hasznos és mindenképpen dekoratív, hogy ajándékba szívesen adják majd. Így születtek meg az első ültethető magbonbonok egy kis konyhában. Több hónapnyi kísérletezéssel és utánajárással, engedélyek beszerzésével jött létre a márka, a saját webshop, és március végén volt is egy designer vásár, ahol élőben bemutathattam a termékeket. Itt tudtam meg, hogy sokan szappannak, fürdőgolyónak, de volt, aki leveskockának gondolta őket első ránézésre. Az édesség design mondhatni véletlenül került képbe, amikor is a karácsonykor használt bonbon készítő formákba tettem az irodai papírhulladék alapanyagot, és ezek a formák indították be a fantáziámat: legyen akkor minden édességekre hasonlító, így jól illik az ajándékozáshoz is, legyen az születésnap, nőnap vagy karácsony. Bonbon mellé vagy helyett, magbonbon. Az elmúlt két évben került ki bérgyártásba az elkészítésük egy közeli alapítványhoz, ahol megváltozott munkaképességűeket foglalkoztatnak. A vállalkozás növekedésével a feladataim annyira kibővültek, hogy muszáj volt időt nyernem, és nagyon jól működik az együttműködésünk. A napom nagy részét irodában töltöm, ügyfelekkel kommunikálok, marketing és design feladatokkal foglalkozom, sokszor csomagolok, tervezek.
A magbonbonok alapanyaga irodai papírhulladék. A magok összetételét, fajtáját folyamatosan válogatják, tesztelik. Már van egy nagyjából állandó összeállítás, amit a legtöbb terméknél használnak: zöld fűszernövények, mint a bazsalikom, petrezselyem, vagy egynyári virágok: körömvirág, pillangóvirág. Emellett vannak időszakos termékek, chili paprikás vagy cicafüves verziók.
A magokat direkt úgy válogattuk össze, hogy könnyen kikeljenek, még kevésbé tapasztalt kertészkedőknek is, és hosszan tartson az életük
– magyarázza. – Azonban azt el kell mondani, hogy ha nem megfelelően gondozzák őket, ugyanúgy, mint a vetőmagok, amit a boltban veszünk, nem kelnek ki, ezért érdemes előtte elolvasni a weboldalon lévő információkat is. Sok visszajelzést kapunk, volt, hogy valaki azért jelentkezett, hogy évekkel később ültetett el egy magbonbont és óriás cserépnyi virágja lett, vagy kiemelném a külföldi ajándék megkereséseket, Indiától Brazíliáig már sok országba vitték az ajándékainkat. Egyébként nekem valahogy mindig volt egy alap, ma már mondhatni "zöld" beállítódásom. A szüleim sokkal közelebb álltak a környezeti világhoz, mint manapság általános. Kertészkedtünk, kirándultunk, gombáztunk, kerékpároztunk, nem volt még ekkora hangsúly a fogyasztáson, a vásárláson. Most is próbálok tudatos vásárló és fogyasztó lenni, csak azt megvenni, amire valóban szükség van, megjavítjuk, nem eldobjuk, használt dolgokat vásárolunk, ha nem feltétlen kell új, és sorolhatnám. Emellett élvezem a kert adta örömöket, legyen az egy fárasztó munka vagy pont annak a gyümölcse, a kutyákkal kirándulunk, jó időben tekerek egy tókört, mert a Velencei-tó mellett lakunk.
Nóra nem csak a vásárlóit szeretné környezettudatos gondolkodásra és természetközeli életre buzdítani, hanem a gyerekeit is.
A nagyobb fiam, Olivér 15 éves
– meséli. Madarászik, mezőgazdasági középiskolába jár, tyúkjai és libái vannak, szeret kirándulni, gombászni apukámmal, felaprítja a fát, kerti munkát végez. De emellett sok barátja van, és ugyanolyan társas életet él, mint a korabeliekkel. Kifejezetten örülök, hogy ilyen életrevaló és örömet okoz neki a természettel való kapcsolódás. A kisebbik fiam, Boti 11 éves, most lett felsős, ő a tanulásban jeleskedik, szereti a kutyáinkat, cicákat, de ő inkább a barátaival szeret online játszani vagy élőben focizni. Anyaként nagy kihívás arra a sok ingerre, impulzusra reagálni, amit a közösségi médiából kapnak, idő és energia visszahozni a gyerekeket a való életbe, és folyamatosan beszélgetni kell, kérdezni, hogy amit ott látnak, fenntartásokkal kezeljék, ne hagyják megtéveszteni magukat vagy rábeszélni olyan dolgokra, amit nem biztos, hogy maguktól szeretnének. Mivel a mai szülők nem ebbe a világba nőttek bele, nincs tapasztalatunk, ellesett módszerünk, amihez nyúlhatunk, így mindenkinek saját magának kell a saját gyerekére szabva kitalálni, próbálkozni, hogy legyen az offline világ ugyanolyan vonzó számukra. A magbonbonok erre egy jó példa, mert sok kisgyerek szeret babrálni vele, elülteti a szülőkkel és várni, hogy kikel belőle egy élő növény, amire minden nap figyelni kell és gondozni.