életmód

Előzzük meg a betegséget - ezek a leggyakoribb szellőztetési bakik télen

Létrehozva: 2025.01.26.

Nagyon sokan elkövetik ezeket a hibákat.

A téli időszakban kevésbé figyelhetünk oda a szellőztetésre, pedig a friss levegő bejutása a hideg hónapokban is elengedhetetlen. Most a Fanny Magazin lerántja a leplet a leggyakoribb hibákról.

Rengeteg a tévhit a szellőztetéssel kapcsolatban

Tárjuk ki az ablakot

Sokan egyáltalán nem szellőztetnek télen, ösztönösen zárva tartják az ablakokat, hogy ne szökjön ki a hideg a lakásból, ez azonban nem jó megoldás. Az oxigéndús friss levegő jobbá teszi a közérzetünket, kellemesebbé a lakás légterét, kiűzi az állott szagot és egészségügyi szempontból is elengedhetetlen. A legjobb, ha kitárjuk az ablakot, akár kereszthuzatot csinálunk, és jól kiszellőztethetünk.

Még bukóra állítva sem

Gyakori, hogy a bukóra hagyott ablakra szellőztetésként tekintünk, mert úgy gondoljuk, így lassan, de folyamatosan jut majd be a levegő. Ám ez nem jó praktika, a helyiségek és falak lehűlnek, nő a párakicsapódás és penészedés veszélye, ráadásul rengeteg energiát elpazarolunk vele: a levegő nem igazán cserélődik, a fűtés viszont kiszökik.

Inkább többször kevesebbet

Sokan naponta egyszer szellőztetnek, ez viszont nem elegendő. Legalább reggel és este nyissuk ki az ablakot, ha pedig otthon tartózkodunk, engedjünk be naponta többször, 4-5 alkalommal is friss levegőt, hiszen, ha sütünk-főzünk, mosunk-teregetünk, használjuk a levegőt.

Minden perc számít

A tévhitekkel ellentétben nem csak a hosszú szellőztetések számítanak. Akár 5 perce is érdemes kinyitni az ablakot, az intenzív rövid szellőzés, főleg, ha kereszthuzatot csinálunk, erőteljesen kisöpri az elhasználódott levegőt, aminek a helyébe friss kerül. Minél kisebb a lakás, és minél többen vagyunk benne, annál gyakrabban tegyük meg.

Bent marad a pára

Sokan elfelejtenek szellőztetni főzés és a téli forró fürdők, zuhanyok után. Ezekben a helyiségekben a szokásosnál is több pára képződhet. A nedves levegőt pedig ki kell engedni, ezért ha van ablak nyissuk ki, ha nincs, használjunk más ablakokat, és húzassuk át az egész lakást.

Kapcsoljuk le a fűtést

Szellőztetéskor sokan elfelejtjük lekapcsolni a fűtést, ami felesleges energiát visz el. Vegyük lejjebb vagy kapcsoljuk ki a fűtőrendszert szellőztetés idején. Ha becsuktuk az ablakot, várjunk egy picit, mielőtt visszavesszük a fűtést, és ellenőrizzük, hogy jól bezártuk az ablakot.

Számít a nyílászáró

A modern, műanyag nyílászárók már annyira jól zárnak, hogy szinte nem jut be semmi, szemben a régebbi fa alapanyagúakkal, amelyeken át behúzott a levegő. Ha ilyen ablakaink vannak, még gyakrabban érdemes szellőztetni, mert könnyebben bepárásodhat az adott tér. Ezt ellenőrizhetjük az ablakok szélein lecsapódott nedvességből.

Égessük tudatosan

Akik szeretnek gyertyákat és mécseseket égetni, még inkább figyeljenek a rendszeres szellőztetésre, ezek az eszközök ugyanis káros anyagokat bocsátanak ki, melyek a levegő minőségét, és az egészségünket is befolyásolják. Jobb, ha nem égetjük őket órákig, illetve gyakrabban szellőztetünk. Ezt akkor is tegyük meg, amikor eloltottuk a gyertyát, hogy megszabaduljunk a keletkező füsttől.

Amikor száll a por

Különösen fontos figyelmet fordítani a szellőztetésre, amikor takarítunk, hiszen ilyenkor rengeteg por száll a levegőbe, elég, ha csak a söprésre vagy porszívózásra gondolunk. A legjobb, ha már a lakás megtisztítása előtt kinyitunk egy-két ablakot, ha viszont túl hideg lenne kint, húzassuk át a lakást, miután végeztünk.

Kiegészítő elem

Amennyiben korszerű műanyag ablaktokok vannak az otthonunkban, és ezekbe szereltettünk légbevezetőt, ne feledkezzünk meg azok rendszeres tisztításáról. Ha ugyanis lerakódik rajtuk a por, az ablakszellőzőn keresztül nemcsak friss levegő jut majd be, hanem kosz is.

Veszélyes aktiváló

Figyeljünk arra, hogy szellőztetés idején ne legyen bekapcsolva a konyhai szagelszívó amennyiben nyílt égésterű gázkészülékkel fűtünk. Az égéstermékek ilyenkor visszaáramolhatnak a lakásba a kéményből vagy magából az égéstérből, ami azért is veszélyes, mert mérgező szén-monoxid is kerülhet a lakótérbe. Megelőzésképpen szerezzünk be egy érzékelőt.

Ebben az időpontban is

Lefekvés előtt ugyanolyan fontos szellőztetni, mint a reggeli ébredés után, hiszen friss levegőben jobban alhatunk. Ha túl hidegnek érezzük a kinti időt, szellőztessünk az esti tisztálkodás vagy olyan tevékenység során, amikor nem tartózkodunk a hálótérben.

Ne csak otthon tegyük

Problémás lehet, ha a munkahelyünkön egész nap vagy akár napokig nem nyitunk ablakot. Ahol sok ember dolgozik egy térben, hamar áporodottá válhat a levegő, ez a teljesítményünket is negatívan befolyásolhatja. Szellőztessünk kávé- vagy ebédszünetben, így nem fogunk egy helyben ülve fázni.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek