otthon

Ezekkel az anyagokkal vigyázz, ha takarítasz, mérgezőek!

Létrehozva: 2025.02.02. 09:30

Nagyon óvatosnak kell lenni, ha ezeket használod.

Takarítás során a nehezen tisztítható felületek és a makacs foltok sok bosszúságot okozhatnak, ezért akár többféle tisztítószert is összeöntünk a még hatásosabb eredmény érdekében. Legyünk óvatosak, rossz kombinációban erősen maró hatásúak lehetnek, de akár mérgező gázok is felszabadulhatnak. A Fanny Magazin összegyűjtötte, mi mindennel kell óvatosan bánni otthon.

Nagyon nem mindegy, mivel takarítunk

A forralás nem jó ötlet

Az ecet különféle kórokozók ellen és még olyan makacs szennyeződések esetén is használható, mint a penész. Nem megfelelő szellőztetés vagy használat során tűzveszélyessé válhat, emellett 39 fok felett robbanásveszélyes gőz-levegő keverékek keletkezhetnek belőle, főleg akkor, amikor erős oxidáló szerekkel kerül kapcsolatba, például ammóniával.

Belélegezve köhögést okoz

A klórtartalmú vegyszerek használata és belégzése már önmagában is veszélyes, de amennyibe a klóros tisztítószer sav tartalmú tisztítószerrel érintkezik, klórgáz szabadul fel, ami köztudottan egészségre veszélyes hatást fejt ki: irritálja a nyálkahártyát, köhögtet, könnyeztet és akár tüdővizenyőt is okozhat.

Nehezebben megy a levegővétel

Ha a fehérítő és az ammónia tartalmú szereket vegyítjük, klóramin gáz keletkezik, ami irritálhatja a szemet és az orrot, továbbá légzési nehézségeket okozhat. Nagy mennyiségben belélegezve a belső szervek károsodását is okozhatja. Ha az ammónia koncentrációja elég magas, akkor hidrazin képződhet, ami nemcsak mérgező, hanem robbanásveszélyes is. Sok tisztítószer, például az ablak és üvegtisztító vagy fémtisztító tartalmaz ammóniát, ezért mindig olvassuk el a címkét keverés előtt.

Észrevétlenül elfogyasztjuk

A hipó hatékonyan fertőtlenít, és fehérítésre is kiválóan használható, és mivel erős fertőtlenítő, van, akinek eszébe jut bevetni a zsíros edényeknél. Ne tegyük, mert a maradványai a tányéron, poháron még rákkeltőek is lehetnek. Ráadásul alkohol kombinálásával kloroformot eredményez. Ez szintén irritálja a nyálkahártyát és a szemet, illetve ártalmas lehet az idegrendszerre, a tüdőre, a vesére, a májra és a szívre is.

A lúgost a savassal nem keverünk

Sokan a lefolyótisztítást sósavval oldják meg, azt viszont tudni kell, hogy más tisztítószert ne öntsünk hozzá, különösen ne lúgos kémhatású lefolyótisztítót, mert klórgáz szabadul fel. A klórgázból pár belélegzés is maradandó károsodást okozhat, vagy halált. Az alapszabály: lúgost savassal soha nem keverünk, és még egymás után sem használunk! 

Szépen pezseg, de veszélyes

A szódabikarbóna lúgos kémhatása remekül alkalmazható mosáshoz, fehérítéshez, zsíroldáshoz, szagtalanításhoz. Az ecet pedig a savas kémhatással pompás vízkőoldó, penészeltávolító, ha viszont nagy mennyiségben keverednek, erős reakcióval széndioxid-gázt bocsátanak ki. Bár a gáz nem mérgező, a túlságosan zárt térben való alkalmazása irritáló lehet a szemre, a bőrre és a légzőrendszerre.

Veszélyes lehet az otthonunkban

Sok háztartási tisztítószer tele van erős vegyszerekkel, amik hosszú távon nem a legjobbak a családunk egészségére. Ilyen például az ammónia, amit az ablaktisztítók többsége rendelkezik, ami egy nagyon hatékony tisztítószer, de ha más vegyszerekkel keverjük, például fehérítővel, légutakat roncsoló, mérgező klóramin vegyületet termel.

Csak szembe ne kerüljön

Az otthoni fehérítő nátrium-hipokloritot tartalmaz, ami mennyiségtől függően károsíthatja a szemeket és a bőrt. Ahogy fentebb is leírtuk, a fehérítő még az olyan ártatlan otthoni alapanyagokkal is hevesen reagál, mint például az ecet. Tartsuk a fehérítőt távol minden más tisztítószertől és olvassuk el a címkén lévő használati utasításokat.

Felszívódhatnak a bőrön keresztül

A benzin, petróleum és a különböző gyújtófolyadékok szénhidrogénekből állnak, melyek tűzveszélyesek és nagyon mérgezők az emberi szervezetre. A szénhidrogén-mérgezés a tüdőn és a bőrön keresztül is megtörténhet, mivel ezek a vegyületek jelentős mértékben párolognak, valamint felszívódhatnak a bőrről is. Belélegzésük súlyos légzési problémákat okozhat.

Tartsuk távol a gyermekektől

A mosógélkapszulák az általános mosószerekhez képest koncentráltan tartalmaznak vegyi anyagokat, így az általuk okozott mérgezés tünetei is súlyosabbak. A koncentrált mennyiségű tisztítószer súlyos szemkárosító hatással rendelkezik, lenyelve pedig erősen irritáló, egyes típusok, különösen a fehérítők a gyermekeknél maró hatásúak.

Kevés is elég belőle

A folteltávolítók nagyon gyakran használt tisztítószerek, amelyek segítenek eltávolítani a ruhákról és más textíliákról a makacs foltokat. A folteltávolítók általában tartalmaznak hidrogén-peroxidot, perkarbonátokat vagy perborátokat, melyek töményen maró hatásúak.

Nyissuk ki az ablakot

A hideg zsíroldók, sütő- és grilltisztítók erős vegyi anyagokat tartalmaznak, és segítenek eltávolítani a makacs szennyeződéseket a felületekről. Alkalmazási módjuk általában spriccelés, ami gyerekek kezébe kerülve a szemkárosodás kockázatát fokozza. Bőrre, nyálkahártyára kerülve akár égési sérülést is okozhatnak. 

Égési sérüléseket okozhat

A hipokloritot vagy savat tartalmazó tisztítószerek, mint a vízkőoldó, zsíroldó és ecet összeöntésekor fejlődő, nagyon mérgező klórgáz belélegzése súlyos egészségkárosodást okozhat az emberi szervezetben. A gáz belélegzése köhögést, légszomjat, mellkasi fájdalmat és súlyos légzőszervi problémákat válthat ki. A gáz érintkezése a bőrrel és a szemmel égési sérüléseket okozhat.

A színes körmök ára

A körömlakklemosó a mindennapi életünk része, ami acetont, etil-acetátot és egyéb oldószereket tartalmazhat. Az aceton gyorsan felszívódik a gyomorból vagy a nyálkahártyákon keresztül – helyi irritációt, hányást, központi idegrendszeri zavarokat okoz, emeli a vércukorszintet. Az etil-acetát irritál, szédülést, fejfájást, bágyadtságot, általános rosszullétet okoz.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek