Kik a vesztesei annak, hogy átalakítják az utazási kedvezmények rendszerét? A közlekedési cégek válaszaiból kiderül: a családok, a fiatalok, a friss nyugdíjasok és a külföldön élők járnak rosszul.
Megmarad a 65 év felettiek, a hat év alatti gyermekek, a fogyatékkal élők és kísérőik, valamint a diákok kedvezménye – közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium. Ami egyúttal azt jelenti, a többieknek viszont jövőre már teljes árú jeggyel kell utazniuk. Ettől húszmilliárd forint bevételt vár az államkassza. Persze kérdés, hogy kedvezmény nélkül is ugyanannyian utaznak-e.
Ha az utaztatókra lesz bízva, milyen kedvezményeket tartanak meg, akkor ők csak saját kereskedelmi szempontjaikat veszik majd figyelembe. Így a vasútnál például valószínűleg meghagynak bizonyos csoportos kedvezményeket és a fizetős Start Plusz szolgáltatást, a BKV pedig továbbra is olcsóbban adja a tízdarabos gyűjtőt, mint a tíz különálló jegyet.
Az állami gondozottak ma kilencven százalékos kedvezményt kapnak, ha ezt eltörlik, a költségvetés azzal nem takarít meg, csak egyik zsebéből a másikba teszi a pénzét. Ugyancsak alig kell fizetniük a jegyért buszon és vonaton egyaránt azoknak, akik munkanélküliként képzésre utaznak. Ezzel az álláshoz jutást támogatja az állam, ha megszünteti, éppen saját céljáról mond le.
A kedvezmények eltörlése a 65 év alatti nyugdíjasokat, a már nem tanuló fiatalokat, a közalkalmazottakat és a családokat sújtja. A vasútnál például fél- vagy harmadáron utazhatnak bizonyos feltételekkel a 26 éven aluliak, és már egy gyerek után is jár családi kedvezmény. A Volán buszokon a három saját gyerekkel utazó kap családi jegyet, de ritkán van rá példa, hogy a rokoni kapcsolat igazolását kérjék jegyváltáskor.
A magyarigazolvánnyal rendelkező, határon túl élők évente négyszer ülhetnek vasútra a jegyár tíz százalékáért, és nagy kedvezményt kapnak a menekültek, kérdés, ezt nem hagyják-e meg mégis politikai megfontolásból. A távolsági buszokon a szociális intézmények bentlakóinak látogatói is olcsóbb jegyet válthatnak, ez is megszűnhet, ahogyan az egyházi intézmények, társadalmi szervezetek és alapítványok tisztségviselőinek évi tizenkét alkalommal járó lehetősége. A helyi közlekedési társaságok az önkormányzattal egyezkednek.
– Társaságunknál lehetőség van kedvezményes kisgyermekes bérlet vásárlására, az árkülönbözetet a város megtéríti – tudtuk meg a Debreceni Közlekedési Zrt.-től. – A Magyar Államkincstár által kiadott hatósági igazolvánnyal rendelkezők is díjmentesen utazhatnak, de ezt az állam nem fizeti, ami ötszázmillió forintos bevételkiesést jelent évente.