Ha azt gondolja, hogy a fáradtság egyáltalán nem hat ki a munkahelyi és egyéb teljesítményére, akkor óriásit téved.
Forrás: Thinkstock
A Michigan Egyetem kutatói egy okostelefonos alkalmazás segítségével 100 országból szereztek adatokat arra vonatkozóan, hogy a kialvatlanságnak milyen egészségügyi kockázatai és teljesítménybeli hatásai lehetnek. Az alkalmazást eredetileg azért fejlesztették, hogy megoldásokat keressenek a jetlag, vagyis a gyors időzóna-átlépés, valamint a több műszakos munkarendek miatti biológiairitmus-felborulásra. Ám eközben a kutatók tucatnyi felhasználó alvásával kapcsolatos adatot is rögzítettek. Ezekből kiderült, hogy a 2010-es években kialakult szociális nyomás hatására túl sok ember alszik túlságosan keveset.
- Nem kell sok ahhoz, hogy néhány nap alvás után gyakorlatilag ugyanolyan állapotban legyünk funkcionálisan, mintha részegek lennénk. És az a legszörnyűbb, hogy közben pont úgy érezzük, mintha sokkal jobban teljesítenénk. Vagyis ahogy a teljesítményünk romlik, úgy az érzés, hogy jól teljesítünk, nem változik - kezdte beszámolját Olivia Walch, kutató.
A kutatásban szintén résztvevő Daniel Folger szerint kulturális és szociális nyomás hatására nem fekszenek le az emberek elég korán.
- Globális alvási krízisnek tekinthető az az ellentmondás, hogy miközben a társadalom, illetve a megváltozott életmód a késői lefekvést részesíti előnyben, addig a szervezet biológiai órája továbbra is próbálja az embert korán felébreszteni - mondta.
A kísérlet során 5 olyan dolgot bizonyítottak be, amiket már korábbi vizsgálatok is alátámasztani látszottak. Ezek azok a dolgok, amik közvetlen károkat okoznak egészségünkre, ha nem alszunk eleget.
Azok, akik 7 óránál kevesebbet alszanak háromszor nagyobb eséllyel fáznak meg, mint azok, akik 8-at, vagy annál többet, írta egy ausztrál tanulmány még 2009-ben.
A Cambridge Egyetem és a Rand Europe közös kutatása szerint az alvás hiánya rosszabb munkahelyi teljesítményhez vezet, mintha egy átmulatott este után végzünk munkát másnap. 21 ezer brit dolgozót vizsgáltak meg ekkor, akik 6 óránál kevesebbet vagy 7-8 órát aludtak éjszakánként.
A rendszeres 6 óra vagy annál kevesebb alvás éjszaként négyszeresére növeli az agyi érkatasztrófa vagyis a stroke kialakulását, írta egy tanulmányában a Birminghami Alabama Egyetem tanulmánya.
A PLOS Medicine-ben 2004-ben megjelent publikáció szerint bizonyítékokat találtak arra, hogy ha éjszakánként 6 óránál kevesebbet alszunk, akkor növekszik a szervezetünkben azoknak a hormonoknak a száma, amik az éhségérzetet okozzák. A gyakoribb evés pedig egyenes út a túlsúlyhoz.
A Journal of Neuroscience-ben nemrég megjelent tanulmány szerint az alvás hiánya szorongásos tüneteket okoz.