Forrás: Thinkstock
Az egészségi állapoton át a teljesítőképességig és a környezettel való kapcsolatig szinte mindenre kihat az alvás minősége. A nyugtalanságból fakadó kialvatlanság pedig bárkinél felütheti a fejét. Dr. Steve Orma pszichológus, a Stop Worrying and Go To Sleep (Hagyd abba az aggódást, és menj aludni!) című kötet szerzője szerint a problémára bennünk rejlik a megoldás.
Szemtől szemben
Jegyezzük fel, mi nyugtalanít bennünket annyira, hogy az még a fáradtságunknál is erősebb? Ehhez a következő kérdéseket érdemes feltenni önmagunknak: hol jár az eszem, mielőtt aludni megyek? Milyen gondolatokkal hajtom álomra a fejem? Ha szavakba kellene öntenem az alvásos szorongásaimat, mit mondanék? Mi a legnagyobb félelmem az alvással, illetve álmatlansággal kapcsolatban?
Felfegyverkezve
Az álmatlanságtól való félelem legyőzéséért érzelmek és túlzások nélkül közelítsünk a problémához! Ilyen helyzetekben ugyanis hajlamosak vagyunk a kelleténél sötétebben látni a tényeket. Felerősödnek azok az emlékek, amikor nem sikerült elaludnunk, miközben tudjuk, számos esetben könnyen és gyorsan álomba merültük. Koncentráljunk tehát arra, hogy az esetleges nehézségek mellett is többnyire sikerül elaludnunk. A pozitív, őszinte gondolat és megtapasztalás csökkenti a szorongást, s akár teljesen meg is szünteti azt, hozzájárulva a másnapi kipihent ébredéshez.
Fal helyett ajtó
Minden nézőpont kérdése. Célravezető, ha az alvást hátráltató tényezőkben nem a nehézséget, hanem életünk fejlődési, tanulási folyamatának részét látjuk.
Fejlövés helyett fejlődés
Ha helyet adunk a negatív gondolatoknak, akkor azok megtapadhatnak, s megszokássá válva önbeteljesítő jóslat- ként okozhatnak károkat. Ismerős a nem leszek képes elaludni kijelentés? Ha beletörődünk, ne csodálkozzunk a kialvatlanságunkon! S hogy mit tehetünk? Vegyük sorra az alvással járó előnyöket, mindent, ami mellette szól. Érdemes egy szerepjátékos vitaestet eljátszanunk a saját szavainkkal, s rájövünk: a görcsölés nem old meg semmit, az alvással viszont csak nyerhetünk.
Mi lehet a legrosszabb?
Bár számtalan végkimenetele lehet egy problémának, a fejünkben mindig a végső és legdurvább villog. Pedig a korábbi, hasonló helyzetekben szinte sosem a legrosszabb forgatókönyv következett be. Sőt. Ha mindez nem elég megnyugtató, vezessük le magunknak papíron, mit tennénk a legdrámaibb esetben. Hogyan folytatnánk az életünket, s vajon a vesztesnek tűnő szituáció mögött milyen előnyök húzódnak meg, amiket eddig csak azért hagytunk figyelmen kívül, mert nem kerültünk kényszerhelyzetbe? Ha rájövünk, hogy képesek vagyunk megbirkózni a legszörnyűbb eshetőséggel is, az olyan megnyugvást hozhat, mely segít elaludni.