Nem vagyok babonás, gyorsan le is kopogom! – szól a fricska, hiszen legfeljebb az egérnek lehet balszerencsés napja, ha fekete macska megy át előtte, vagy a magasban dolgozó villanyszerelőt érheti pech, mikor figyelmetlenül haladunk át az általa használt létra alatt. Holnap péntek, 13-a, s bizony ma is tömegek hisznek a régi hiedelmekben, s veszik azokat komolyan. Vajon mit gondol a babonákról a pszichológus és a léleklátó?
Mértékkel előny
A babona lélektana egyidős az emberiséggel. Őseink igyekeztek a világ dolgait ok-okozati összefüggések formájában szemlélni, hogy átvegyék a kontrollt a jövőjük felett. Ennek következtében nem egyszer kötöttek össze két, valójában egymástól független történést. Majd arra törekedtek, hogy azok közül az egyik ne ismétlődjön meg, mert úgy vélték, akkor megelőzhetik annak káros következményét – mondja Szlobodnyik Csaba klinikai szakpszichológus, aki hangsúlyozza: a babonák mértékkel előnyt jelenthetnek szorongás- és feszültségoldó hatásuk által, a beléjük vetett vakhit viszont árt.
– Bár sok szerencsét hozott a szürke mackónadrág Király Gábornak, a kapus sikereit nem csupán annak a ruhadarabnak, de a rengeteg edzésnek, gyakorlásnak, felkészülésnek is köszönheti! – figyelmeztet a lélekgyógyász, aki frappánsan zárja gondolatait: – Van, aki annyira balszerencsésnek tartja péntek, 13-át, hogy aznap nem is megy dolgozni. Holott azzal csak azt éri el, hogy arra a napra nem kap fizetést. Bár utóbbit nem hirdeti egy babona sem, attól még tény, s ha úgy tetszik, szerencsétlenség.
Velünk élnek
Az Egyesült Államok felhőkarcolóin hiába keressük a 13. emeletet. Egy felmérés szerint pedig a britek 74 százaléka, ha a pozitív jövőjéről beszél, gyorsan lekopogja, nehogy a jó balszerencsébe forduljon át.
Ha hiedelem, legyen pozitív!
Diamond, a léleklátó várja január 13-át, pénteket, mert akkor lesz a születésnapja, így számára pozitív ez a dátum.
– Bár létezik alapja az ősi babonáknak, sokak szerint ezt támasztja alá az is, hogy fennmaradtak, ne felejtsük el azt sem, hogy ezeket bizony belénk nevelik. Szerinte a rossztól jobban tartunk, s kevésbé hisszük el, hogy valami jó történhet velünk, ezért babonákból is inkább a negatívakat ismerjük.
– Köztudott, ha fekete macska megy át az ember előtt, az balszerencsét hoz, ugyanakkor, ha hófehér tollpihe kerül elénk, az szerencsét jelent. A viszkető jobb tenyér nem várt kiadással fenyeget, míg a viszkető bal tenyérbe ajánlott azonnal beleköpni, rácsapni, majd a hajunkba kenni, hogy elnyerhessük Fortuna kitüntető figyelmét. Szerencsét jelent kéményseprőt látni és a gombunkat megfogni, vagy hullócsillagot észlelni, de a piros bugyi viselése is mázlit hozhat, a bal csuklóra kötött piros zsinór pedig a rontástól óv – példálózik Diamond, aki így összegez: – Hagyjuk a negatív babonákat, hiszen nélkülük is van elég bajunk, nincs szükségünk ilyen vagy ehhez hasonló önsorsrontó, balszerencsés félelmekre és bevonzásokra! Helyettük inkább hallgassunk az egyéni belső hangra, a személyes megérzésekre, azokból több hasznunk származik!
Felülírja a jó a rosszat!
Dolly nem hisz a péntek 13-a kapcsán létező babonában.
– Berögzült rossz élmények, hallomások tartják életben a babonákat, s mivel engem az ominózus dátumokon nem ért rossz élmény, így közömbös számomra ez a nap. Bár korábban elgondolkodtatott, ha átment előttem egy fekete macska, ma már ez is hidegen hagy. Hiszem, hogy az effajta félelmeken átsegít, ha képesek vagyunk minden rosszban meglátni a jót, s a pozitív gondolkodással felülírhatjuk a negatív hiedelmeket.