Aktuális

Pszichológus kezeli a 12 éves Gábort elgázoló vonatvezetőt

M. S., K. B.

Létrehozva: 2017.01.20.

Az egész országot megrázta a 12 éves focista halála. A hernádi 6. b osztályban szakember segített feldolgozni a tragédiát, de nem csak ők szorulnak támogatásra.

Szakember segítségét kérte a Hernád-Pusztavacs Közös fenntartású Általános Iskola, miután tanulójuk, a 12 éves Nyeste Gábor vonat alá vetette magát. A 6. b osztály tanulóinak nehéz lesz átvészelni ezt az időszakot, hozzájuk érkezett Kovács Sándor klinikai gyermek-szakpszichológus.

Beszédes rajzok

A cél, hogy Gábor cselekedete ne legyen minta egyetlen gyermek számára sem – mondta a Borsnak a szakember.

– Aki öngyilkosságot fontolgat, annak beszűkül a gondolkodása, nem talál megoldást, csapdában érzi magát, és az egyetlen lehetőségnek az életből kilépést látja. Arra kell megtanítani a gyermeket, hogy erre alternatívát találjon, hiszen mindig van másik megoldás – tette hozzá a pszichológus, aki figyelmeztet: a depresszió, a reménytelenség, a beszűkültség, a teljesítményromlás figyelmeztető jel lehet a környezet számára. A szakember tanácsára a 6. b tanulói lerajzolták a Gáborral közös élményeiket, és az esetleges korábbi konfliktusokat szintén kibeszélhették magukból.

– Freud elmélete szerint ha a konfliktusokat elfojtjuk magunkban, az indulatok magunk felé fordulnak, ami depresszióhoz vezet, ezért kell erről is beszélni. A gyász része a harag is – ma­gyarázta a szakember.

Felszakadó sebek

Az osztálytársak a rajzaikat Gábor nagymamájának adták, egy fát is ültettek az iskolaudvarba, és a helyi templomban közösen emlékeztek diáktársukra. Az iskola és a szakember egy kisebb csoportfoglalkozást tervez azokkal a tanulókkal, akik közelebbi kapcsolatban álltak Gáborral. A 12 esztendős kisfiú szerelmi bánata egyébként korábbi fájó emlékeket szakíthatott fel benne.

– Egy gyermek is nehezen éli meg a szerelmi csalódást. Főleg, ha az életét meghatározta az elhagyatás. Történik valami, ezáltal egy korábbi, gyakran sokkal mélyebb seb felszakad. Ne feledjük azt sem, hogy egy serdülő érzései sokkal szélsőségesebbek, mint egy felnőtté – figyelmeztetett a szakember. Gábor előbb a szüleit veszítette el, akkor elkerült a nagymamájához, pár hó­napja kétéves kishúgát vitte el egy halálos baktérium, az öngyilkosság napján pedig a szerelmével szakítottak. Sőt azt beszélik Hernádon, hogy annak idején apai nagymamája szintén hasonlóan halt meg. Gyálról utazott haza vonattal, amikor molesztálni kezdte három férfi. Sosem tisztázódott, hogy pontosan mi történt: vagy kiugrott félelmében a vonatból, vagy kilökték.

Rehabilitációs szabadság

Nem csak a hozzátartozókat és az osztálytársakat viselte meg Gábor halála. Az őt elgázoló mozdonyvezetőnek alighanem a legrosszabb rémálma vált valóra a tragikus napon. Sok masiniszta él át hasonló traumát, egy ilyen helyzetet lehetetlen kontrollálni, a vezető hiába fékez, a hatalmas féktávolság miatt elkerülhetetlen a gázolás. Vajon a mozdonyvezető ho­gyan dolgozza fel az átélt borzalmat?

– A balesetvizsgálók már a helyszínen felteszik a kérdést, hogy a mozdonyvezető vállalja-e a további szolgálatot vagy kér leváltó személyzetet – közölte a Borssal a MÁV sajtóosztálya.

– Természetesen, ha a későbbiek során úgy érzi, nem tudja feldolgozni az őt ért tragédiát, orvosi segítséget, rehabilitációs szabadságot és mentori kíséretet is igénybe vehet. Ezekkel a lehetőségekkel külön-külön is élhet. A felkért mentor a rehabilitációs szabadság után két szolgálatban elkíséri útján a mozdonyvezetőt, és lelkileg támogatja.    

Ha Ön vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, hívja mobilról is a 116-123-as ingyenes lelkielsősegély-számot! 

Kapcsolódó jegyzetünket itt olvashatja

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek