Laktózérzékenyek diétája
Lapunkban az egyes recepteknél színes pöttyökkel jelöljük, mely betegségben megengedett az adott étel fogyasztása:most elmondjuk azt is, mit takar a zöld pont – mire kell figyelniük a laktózérzékenységben szenvedőknek.
Dr. Boncz Ágota belgyógyász, diabetológus:
A tejcukor – laktóz – egy enzim, a laktáz hatására bomlik felszívható formába a vékonybélben. A laktázenzim születéskor magas, később azonban csökken a szintje. Az európai lakosság körében kb. 25%-ban fordul elő laktóz-intolerancia, különböző súlyosságban. Szerzett laktázhiányt a vékonybél egyéb betegségei – többek között a lisztérzékenységet okozó bélboholysorvadás is – okozhat. Puffadás, hasi görcsök, szél-ürítés, súlyosabb esetben hasmenés jelentkezik.
Gasztro magazin a keddi Borsban - keresse az újságárusnál!
Fizessen elő a Borsra online, bankkártyával!
Sterlné Vereszki Barbara dietetikus tanácsai:
Hogyan étkezzünk a mindennapokban?
Az élelmiszeripar előállít olyan termékeket, amelyeket a tejcukorérzékenyek is – egyéni toleranciától függően – beépíthetnek étrendjükbe. A tejet⁄tejtermékeket sem kell mellőzni az étrendből, csak egyéni tolerancia függvényében fogyasztani, és⁄vagy kiegészíteni laktázenzimet tartalmazó tablettával, cseppekkel. Fontos az egyéb, magas kalciumtartalmú élelmiszerek fogyasztása is. Ilyenek például a kelkáposzta, a hüvelyesek, a dió, a mandula, a mogyoró, a szójakészítmények (pl. a tofu) és a szardínia, a makréla vagy a lazac.
Ajánlott alapanyagok és ételcsoportok
Tej, tejféleségek
A kereskedelemben ma már több olyan tej van forgalomban, ami laktózmentes. Ezekben a termékekben a tejcukor egy része elbontott formában található. A juh- és kecsketej tejcukortartalma azonos a tehéntejével, sőt, esetenként meg is haladja azt. Az úgynevezett reggeli italok vagy tejitalok fogyasztását érdemes kerülni. Ezek tejalapú termékek, amelyek a tej vízben oldódó összetevőit, így a tejcukrot is változatlan mennyiségben tartalmazzák. Speciális boltokban kaphatók ún. növényi tejek is. Ezek leggyakoribb változatai a szójatej, a rizstej és különböző növényi tejek (pl. magtejek). Tejcukrot nem tartalmaznak, tehát nem okoznak kellemetlen panaszokat, de összetételük, biológiai értékük különbözik a tehéntejtől. Natúr és ízesített változatban forgalmazzák őket.
Savanyított tejkészítmények
A joghurt és a kefir tejcukortartalma 100 g termékben 2–3 g körül van. A tejcukorérzékenyek nagyobb része ezt a kisebb mennyiséget tünetmentesen, jól tűri. Az élőflórás készítményeknél is kevesebb tejcukrot tartalmaznak az ún. probiotikus baktériumokkal előállított termékek. A tejcukormentes joghurtok⁄joghurtkészítmények is elérhetőek az üzletek polcain.
Túró és sajtfélék
A túró is tartalmaz tejcukrot, de lényegesen kevesebbet, mint a tej vagy a savanyított tejkészítmények, ezért a tejcukorra kevésbé érzékenyek nyugodtan fogyaszthatják. A lágy és friss, nem érlelt sajtok kicsit magasabb, míg a kemény és hosszú érési idejű sajtok tejcukortartalma alacsonyabb vagy teljesen laktózmentesek.
TIPP: A margarinok, sütőipari és húsipari termékek is tartalmazhatnak laktózt, ezért mindig ellenőrizzük az összetevőket.
Tudta? A csonthéjasokból nagyon finom és egészséges tejpótlók készíthetők.
Vaj, vajkrémek
A vaj kevesebb, a vajkrémek az alkalmazott adalékanyagok mennyiségétől és fajtájától függően több tejcukrot tartalmaznak. A tejcukorra igen érzékenyek ezért nem fogyaszthatják ezeket a termékeket. Vajból is elérhető laktózmentes fajtájú.
Mire kell fokozottan odafigyelni?
Fontos megkülönböztetni, hogy elsődleges (primer) vagy szerzett (szekunder) laktózérzékenységről van-e szó. Előbbit a vékonybélben termelődő laktázenzim részleges vagy teljes hiánya okozza. A szerzett laktózérzékenységet pl. antibiotikum is okozhatja. Ezért a tejcukorérzékenyek különbözőmértékben tolerálják a tejcukortartalmú élelmiszereket.